Rozmnażanie hortensji nigdy nie było prostsze. Dzięki tym wskazówkom sadzonki ukorzenią się w mgnieniu oka

Jak rozmnożyć hortensje? Najlepszym okresem na ich rozmnażanie jest środek lata. Dzięki pozyskaniu nowych sadzonek zapewniasz sobie piękne krzewy na przyszły rok. Jak pielęgnować młode rośliny, aby przetrwały jesień i nie zdążyły zmarnieć przed kolejnym sezonem?

Hortensje to pięknie prezentujące się krzewy, które najlepiej wyglądają w zwartych grupach. Najlepszy termin na pozyskiwanie sadzonek jest w okresie od czerwca do końca sierpnia. Sadzonki w kilka tygodni wytworzą nowe korzenie. Jak pozyskać i jak pielęgnować młode sadzonki hortensji? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak rozmnożyć hortensję? Pozyskiwanie półzdrewniałych sadzonek

Jest to najpopularniejszy, choć nie jedyny sposób na rozmnażanie sadzonek. Aby pozyskać taką sadzonkę, należy najpierw zlokalizować silne i niekwitnące pędy hortensji. Tuż pod kwiatami powinny znajdować się młode przyrosty. Pozyskane sadzonki powinny mieć od 10 do 15 centymetrów długości. Odcięty fragment rośliny musi zostać pozbawiony dolnych liści, pozostawiamy jedynie te, które znajdują się u szczytu sadzonki. Końcówkę sadzonki należy zamoczyć w ukorzeniaczu. Roślinę ukorzenić można w dowolnych doniczkach lub pojemnikach. Najważniejsze, aby miały zapewnione odpływy, były pojemne oraz zapewniały roślinie stabilność. Sadzonki trzeba umieścić na głębokości 3/4 centymetrów w doniczce, a następnie zasypać ziemią i podlać. Następnym ważnym krokiem będzie pielęgnacja sadzonek, aby przetrwały sezon jesienno-zimowy.

Jak dbać o sadzonki hortensji? Zapewnij roślinie odpowiednie warunki

Stanowisko sadzonki hortensji powinno znajdować się w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym, gdzie temperatura będzie sięgać nawet do 24 stopni. Roślina w przeciągu kilku tygodni powinna zawiązać korzenie. Należy dbać, aby rośliny miały stale umiarkowaną wilgotność. Nie należy jednak dopuścić do przelania, w przeciwnym razie sadzonki zgniją lub zaatakują je choroby grzybowe (dlatego tak ważne jest zapewnienie roślinie odpływów). Podlewamy je wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie. Oprócz tego roślina lubi wysoką wilgotność powietrza, więc w początkowej fazie ukorzeniania, dobrze będzie przykryć sadzonki np. folią, pod którą zwiększymy tę wilgoć, a dodatkowo unikniemy przesuszenia. Co kilka dni należy zdjąć osłonkę, aby zapewnić roślinom odpowiednią cyrkulację powietrza. Zimą, pojemniki z sadzonkami należy przenieść w miejsce, które będzie zabezpieczone przed mrozem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.