Dodaj łyżkę do gorącej wody i zamieszaj. Dzięki tej odżywce zamiokulkas wypuści nowe liście

Jak pielęgnować zamiokulkasa? To jedna z najpopularniejszych roślin domowych, która pasuje do każdego wnętrza. Ma niewielkie wymagania i wybacza wiele błędów. Czasem jednak roślina przestaje wypuszczać nowe pędy. Podpowiadamy, jak skutecznie pobudzić ją do wzrostu.

Zamiokulkas jest uwielbiany w szczególności przez osoby niedoświadczone w pielęgnacji roślin. Wynika to z tego, że potrafi znieść wiele niedogodności, przez co nazywany jest żelazną rośliną. Nie straszne jest mu przesuszenie czy niedobór światła.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o zamiokulkas? Te wskazówki pomogą początkującemu hodowcy

Decydując się na zamiokulkasa należy pamiętać, że nawet on ma określone wymagania. Po przyniesieniu rośliny ze sklepu trzeba przesadzić ją w podłoże, które jest przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Można wykorzystać mieszankę ziemi uniwersalnej z dodatkiem perlitu, piasku i drobnego żwiru. Na spód doniczki warto wsypać warstwę drenażową usypaną z dwóch centymetrów keramzytu. Doniczka natomiast powinna być ciasna. Najlepsze stanowisko dla zamiokulkasa będzie jasne o rozproszonym świetle, jednak tak samo dobrze poradzi sobie w półcieniu. Nie należy stawiać rośliny w pełnym słońcu, gdyż będzie to powodować powstawanie brązowych plam i przebarwień na liściach. Całkowicie zacienione miejsce sprawi z kolei, że przestanie rosnąć. Jeżeli jesteś osobą, która zapomina o podlewaniu kwiatów, to zamiokulkas będzie świetnym wyborem - zniesie nawet delikatne susze. Jest natomiast wrażliwy na nadmierną ilość wody. Przed każdym podlaniem skontroluj podłoże, czy dostatecznie zdążyło wyschnąć. Nie toleruje również stanowisk, w których panują zmienne temperatury oraz przeciągi. Konieczne jest także zapewnienie mu odpowiednich składników odżywczych. Domową odżywkę dla tej rośliny z łatwością przygotujesz samodzielnie. 

Czym nawozić zamiokulkas? Podlej tym roślinę a będzie rosła jak szalona

Zamiokulkas nie rośnie zbyt szybko, jednak dzięki odpowiedniemu nawożeniu przyśpieszysz pojawianie się nowych listków. Możesz go wzmocnić domową odżywką, którą wykonasz z żelatyny. Zawarty w niej azot pobudzi roślinę do wzrostu oraz pozytywnie wpłynie na ogólny wygląd. Wykonanie preparatu jest banalnie proste. Na początku wsyp łyżkę żelatyny do szklanki z gorącą wodą. Dokładnie wymieszaj składniki i odstaw do wystygnięcia. Mieszankę rozcieńcz trzema szklankami wody odstanej, a następnie podlej nią zamiokulkasa. Taki nawóz wystarczy stosować raz w miesiącu. Odzywka nada się również dla skrzydłokwiatu, fikusa czy sansewiery.

Więcej o:
Copyright © Agora SA