Zamiokulkas - przetrwa tam, gdzie brakuje słońca [podlewanie, rozmnażanie, przesadzanie]

Zamiokulkas to bardzo wyrozumiała roślina, nie tylko nie potrzebuje słonecznego stanowiska, ale też nie wymaga częstego podlewania. A gdy okażemy jej trochę więcej troski, odwdzięczy się pięknym kwiatem.

W naturalnym środowisku zamiokulkasa zamiolistnego można spotkać w Tanzanii oraz na Zanzibarze. Roślina ta potrafi przetrwać w zmiennych warunkach, zapas wody gromadzi w mięsistych liściach oraz w bulwiastym kłączu. W poniższym artykule skupimy się na kluczowych kwestiach, takich jak: 

  • podlewanie zamiokulkasa,
  • rozmnażanie zamiokulkasa,
  • przesadzanie zamiokulkasa, 

Szukasz niezobowiązującej rośliny do sypialni lub ciemnego salonu? Sprawdź, jak pielęgnować zamiokulkasa tak, aby mógł się rozwinąć i zaprezentować od najlepszej strony. To dobry wybór dla tych, którym zdarza się zapomnieć o regularnym podlewaniu i preferują półcień w mieszkaniu. 

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Zamiokulkas - przesadzanie krok po kroku 

Rośliny przeważnie sprzedawane są w małych, plastikowych donicach, w których nie mogą zostać na stałe. Wstawienie zamiokulkasa w ozdobną osłonę nie wystarczy, chociaż korzenie lubią być ściśnięte, ten wyjątkowy kwiat potrzebuje większej przestrzeni. Przy zakupie warto od razu pomyśleć o większym pojemniku oraz ziemi. Jak przesadzić zamiokulkasa? Nie jest to trudne, poniżej znajdziesz kilka zasad.

Zamiokulkas. Zdjęcie ilustracyjne
Zamiokulkas. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6169392

Zamiokulkas - przesadzanie. Kilka zasad: 

  • Roślinę należy przesadzać raz w roku, gdy korzenie staną się widoczne.
  • Zamiokulkas nie lubi dużej ilości przestrzeni, dlatego kolejny pojemnik powinien być tylko niewiele większy od poprzedniego.
  • Idealny czas na przesadzanie to wczesna wiosna lub koniec lata. 
  • Na dnie należy wysypać trochę kamyków dla naturalnego drenażu. 
  • Z podłożem warto wymieszać hydrożel, który pomoże magazynować wodę i odda ją w odpowiednim momencie. 

Zamiokulkas - podlewanie rośliny. Jaka ilość wody i jak często? 

Zamiokulkasa podlewamy dopiero w momencie, gdy wierzch ziemi stanie się suchy. Woda powinna być w temperaturze pokojowej. Z uwagi na osad z wapnia należy unikać moczenia liści, nie można donicy wstawić do wanny i polewać obficie wodą, aby usunąć kurz. Zimą zamiokulkasa należy podlewać jeszcze rzadziej niż w ciepłych miesiącach. 

zamiokulkas
zamiokulkas cottonbro studio/Pexels

Zamiokulkas - kwiaty. Co sprawi, że zakwitnie? 

Czy zamiokulkas wypuszcza kwiaty? Tak, ale trzeba odpowiednio zadbać o roślinę. Wystarczy, że od czasu do czasu będziemy ją podlewać i nawozić. Można kupić dedykowany nawóz lub pociąć skórkę z banana i zalać ją wrzątkiem - to prosty patent na odżywienie. 

Zamiokulkas - rozmnażanie. Na czym polega? 

Rozmnażanie zamiokulkasa odbywa się przez podział podziemnych bulw. Dzielimy rozrośnięte kłącza w trakcie przesadzania rośliny. Drugi sposób to rozmnażanie sadzonki, ale w tym przypadku jest większa szansa na, że się nie uda, ale warto spróbować, bo prywatna kolekcja zamiokulkasów robi fantastyczne wrażenie. Nowoczesny wygląd sprawia, że zamiokulkas pasuje do współczesnych przestrzeni. 

Zobacz też: Wiosenne kwiaty - wyjątkowo piękne i odporne rośliny na balkon i do ogrodu

Więcej o: