Jeśli wybierasz się na cmentarz, te kwiaty omijaj szerokim łukiem. Wybranie ich będzie sporym faux-pas

Już niedługo obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych. Wtedy wiele osób wybierze się na cmentarze, by upamiętnić najbliższych zmarłych. Tradycyjnie tego dnia zapala się na grobie znicz i kładzie wiązankę. Okazuje się, że nie wszystkie kwiaty będą odpowiednie na nagrobku.

1 listopada 2023 r. już coraz bliżej. Wiele osób wybierać się będzie w tym dniu na cmentarze, by upamiętnić swoich najbliższych. Zazwyczaj wizyty te łączą się z zakupem zniczy czy kwiatów, by położyć je na nagrobku. Jeśli chodzi o te drugie, to królującymi gatunkami są z pewnością astry i chryzantemy. Nie każdy jednak gatunek będzie odpowiedni na cmentarz.

Zobacz wideo Magda Stępień o procesie żałoby. "Nie mówiłam o tym publicznie. Codziennie wychodziłam z domu na cmentarz. Tam spędzałam większość dnia"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od tych kwiatów lepiej trzymać się z daleka idąc na cmentarz. Kupienie ich będzie błędem

Odwiedzanie grobów najbliższych podczas Wszystkich Świętych jest wieloletnią tradycją. W ciągu tego dnia możemy okazać to, że nie są zapomniani poprzez symboliczne zapalenie zniczy i ozdobienie miejsca spoczynku za pomocą kwiatów i wiązanek. Większość poszukiwanych rzeczy możemy już teraz kupić w supermarketach oraz na stoiskach, które stawiane są przy cmentarzach. Jeśli chodzi o kwiaty, są one kwestią indywidualną, choć jest kilka najpopularniejszych gatunków. Jednakże niektóre kwiaty nie powinny znaleźć swojej drogi na cmentarz. Wiele osób popełnia błąd i decyduje się na za zakup sztucznych kwiatów. Zdecydowanie nie jest to najlepszy wybór i warto z niego zrezygnować. Choć sztuczne wiązanki są o wiele trwalsze niż świeże kwiaty, to koniecznie trzeba pamiętać, że są nieekologiczne. Kwiaty te wykonane są ze sztucznych materiałów i plastiku, które nie są biodegradowalne. Co więcej, należy pamiętać, że jesienna i zimowa pogoda może wpłynąć na ich wygląd i z czasem zaczną być nieestetyczne. 

 Kwiaty na cmentarz. Te gatunki należą do najpopularniejszych na groby

Lepiej niż sztuczne kwiaty sprawdzą się żywe okazy. Choć nie będą tak trwałe, jak sztuczne to prezentują się o wiele lepiej i nie przyczyniają się do powstawania śmieci. Najczęściej wybieranymi kwiatami na nagrobki są oczywiście chryzantemy. Nic w tym dziwnego, ponieważ są nie tylko eleganckie, ale również występują w wielu kolorach. Warto również zaznaczyć, że są bardzo odporne na niskie temperatury, co jest ważne w kontekście zbliżającego się chłodu. Nie są to jednak jedyne kwiaty, które są często wybierane na groby. Świetnym wyborem będą również astry. Są to typowe jesienne kwiaty, które kwitną aż do przymrozków, a po ścięciu mogą wytrzymać nawet do trzech tygodni. Astry również są dostępnie w wielu kolorach: od fioletowych przez różowe, aż po czerwone i błękitne. Wrzosy również sprawdzą się na Wszystkich Świętych. Te  krzewinki kwitną bardzo długo i są odporne na niskie temperatury. Tu również możemy znaleźć wiele kolorów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.