Kalendarz ogrodnika listopad. Czas zakasać rękawy. Te prace trzeba wykonać, aby wiosną ogród zachwycił

Kiedy siać trawę? Czy mamy jeszcze na to czas? Te pytania chodzą po głowach wielu ogrodników i ogrodniczek. Wyjaśniamy, jakie prace ogrodowe należy wykonać w tym miesiącu oraz wskazujemy, kiedy będzie idealny moment na posadzenie czosnku zimowego i przycięcie malin.

Jesień w ogrodzie to nie tylko czas grabienia liści. Na ogrodników czeka w tym miesiącu kilka innych prac. O tym nie można zapomnieć, jeśli wiosna i latem ogród ma zachwycać. 

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy przycinać maliny? Te prace czekają nas na działce w listopadzie

Listopad to czas na przycięcie pędów winorośli, jeżyny oraz osłonięcie ich przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi przy pomocy słomy. To także ostatni moment na przycięcie malin, najlepiej robić to do początku listopada, więc warto się pośpieszyć. Ponadto osoby mające na działce drzewka oraz krzewy owocowe muszą pamiętać o zerwaniu z nich przygniłych owoców, które mogą prowadzić do powstania chorób roślin. Jeśli pogoda dopisuje, to można również zwiększyć liczbę roślin owocujących i posadzić je w ogrodzie. Nie zapomnij ich potem podlać i okryć np. warstwą liści. W tym miesiącu usuwamy także zgniłe i suche pędy ziół oraz warzyw. Osoby posiadające na swojej posesji oczka wodne powinny w listopadzie zebrać muł z jego dna, wyciągnąć wszystkie liście oraz pozbyć się gnijących roślin wodnych. Jednak to nie koniec. O czym jeszcze trzeba pamiętać jesienią? 

Koszenie trawy przed zimą? Kiedy sadzić czosnek zimowy? Zostało mało czasu na posadzenie tych roślin

Trzeba także zrobić porządek na rabatach. Przycinamy byliny, zostawiając jedynie te pędy, które mają ładne kwiatostany lub nasiona. To także doskonały czas na okrycie wrażliwych na niskie temperatury bylin przy pomocy np. gałązek jodłowych. Jeśli temperatura w nocy i w dzień utrzymuje się poniżej zera, to okryć musimy także rośliny, które nie są odporne na mrozy. Należą do nich m.in. hortensje, magnolie róże na pniu czy budleje. Do ich osłony najlepiej sięgnąć po agrowłókninę.

Wiele osób zastanawia się, czy nie jest za późno, aby posadzić czosnek zimowy. Okazuje się, że ogrodnicy mogą odetchnąć z ulgą. Roślinę tę sadzimy na przełomie października i listopada, więc to idealny czas, aby to zrobić, jednak trzeba się pospieszyć. A co z trawnikiem? Niestety czas na sianie minął w połowie października. Następna szansa będzie dopiero późną wiosną. Natomiast jeśli chodzi o pielęgnacje trawnika, to należy w listopadzie zgrabić wszystkie liście, które powodują ograniczenie dopływu wody oraz powietrza do trawy. Zanim przyjadą przymrozki, warto także po raz ostatni skosić trawę przed zimą. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA