Zrób to jeszcze w listopadzie, a truskawki latem ugną się od owoców. Tak przygotujesz je na zimę

Jesień w Polsce zagościła już na dobre, a lada moment z pewnością przywitamy zimę. Zmiana pogody jednak nie zwalnia ogrodników z pielęgnacji roślin w ogrodzie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, musisz się pospieszyć. Dowiedz się, jak przygotować truskawki na zimę, a latem zbiory będą obfite.

Wraz z nadejściem jesieni i zimy, wielu ogrodników ma nieco mniej pracy. Nadal jednak czeka na nich kilka obowiązków - szczególnie jeśli mowa o uprawie truskawek, które właśnie jesienią warto przygotować na nadchodzącą zimę. Dowiedz się, jak zadbać o te owoce w listopadzie, a latem zbiory będą obfite. 

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak przygotować truskawki na zimę? Pamiętaj o tej kwestii, a nie pożałujesz

Truskawki zerwane prosto z krzaczka to smak, o którym aktualnie możemy tylko pomarzyć. Na ten moment pozostało nam delektowanie się przetworami, które wykonaliśmy latem, lub mrożonymi zapasami owoców. Jeśli jednak chcesz w przyszłym roku mieć mnóstwo smacznych i dorodnych truskawek na krzewach, pamiętaj, aby przygotować je odpowiednio do zimy.

Jesienią warto nawozić truskawki, lecz oczywiście odpowiednimi składnikami. Najlepiej bazować na nawozach z potasem i fosforem - dzięki temu będą bardziej odporne na mróz oraz zostanie wzmocniony sam system korzeniowy.

Podczas jesiennego nawożenia truskawek nie zapomnij o wapniu, siarce czy krzemie. Jeśli dostarczysz im już jesienią wielu składników odżywczych, te latem będą dorodne i zdrowe. Oczywiście oprócz tego, warto także pamiętać o okrywaniu truskawek na zimę. Najlepiej zrobić to w listopadzie, tuż po pierwszych przymrozkach. Zabieg wykonaj za pomocą agrowłókniny lub słomy. 

Unikaj tych błędów przy pielęgnacji truskawek jesienią. Wielu ogrodników robi to niepotrzebnie

Wiesz już, jak zadbać o truskawki na jesień, lecz warto również wiedzieć, czego stanowczo unikać. Chcąc dokarmić krzewy truskawek przed zimą, lepiej unikać preparatów azotowych - dlaczego? Te stosuje się krótko po zakończeniu zbioru owoców, maksymalnie do połowy sierpnia. Pozwala to roślinie się zregenerować po owocowaniu, jednak jesienią nie ma już sensu tego robić, ponieważ możemy tak tylko zaszkodzić. Azot mobilizowałby truskawki do wzrostu, a te przy pierwszych mrozach by zmarzły, więc latem nie byłoby już czego zbierać. Jesienne nawożenie rządzi się swoimi prawami, które zostały opisane powyżej, a stosując się do nich, możesz liczyć na pyszne owoce już na przestrzeni kilku miesięcy. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA