Przygotuj krzaki truskawek na przyszły sezon. Dzięki temu w kolejnym roku twoje plony będą obfite

Po ukończeniu zbiorów truskawek, prace w polu się nie kończą. Kolejnym etapem będzie przygotowanie roślin na sezon zimowy, dzięki temu zapewnisz sobie odpowiednie plony w kolejnym roku. Jak wygląda więc pielęgnacja truskawek po zbiorach? Podpowiadamy.

Odpowiednia pielęgnacja krzaczków truskawek jest kluczem do tego, aby przyniosły obfite zbiory w następnym roku. Pozostawienie ich bez dalszej pracy i czekanie na kolejny sezon to ogromny błąd. W szczególności ważna jest dalsza pielęgnacja dla plantatorów całych pól truskawek. 

Zobacz wideo Nie wiesz co zrobić z truskawkami? Wypróbuj babciny przepis. Potrzebujesz tylko trzech składników

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie zabiegi należy wykonać po zbiorze truskawek? Te zabiegi wzmocnią i ochronią rośliny

Kluczowymi zabiegami, które zapewnią obfite plony w następnym roku to odchwaszczanie, nawożenie oraz opryski, które mają za zadanie wzmocnić roślinę oraz ochronić ją przed atakiem szkodników, a także pomóc jej przetrwać zimę. Odchwaszczanie jest szczególnie istotne, gdyż te rośliny stanowią poważną konkurencję w pobieraniu składników odżywczych oraz wody znajdujących się w glebie. Odchwaszczanie należy przeprowadzać  przez cały sezon. Od posadzenia krzaczków, owocowanie po późną jesień. Aby zmniejszyć ilość chwastów, dobrze jest ściółkować ziemię między krzakami. Kolejnym ważnym elementem będzie nawożenie. Dlaczego ten etap jest tak istotny?

Nawożenie truskawek po zbiorach. Zabezpieczysz w ten sposób swoje plony przed szkodnikami i chorobami 

Zazwyczaj plantatorzy zabezpieczają przed mrozami swoje rośliny agrowłókniną, słomą lub folią perforowaną. Jednak część, która pozostaje na wierzchu, również musi zostać w pewien sposób zabezpieczona. Należy je wzmocnić poprzez odpowiednie odżywienie, zapewniając roślinie składniki odżywcze, takie jak: 

  • wapń,
  • azot,
  • potas,
  • fosfor,
  • magnez.

Dlaczego to jest takie ważne? Jeżeli nie wzmocnimy rośliny na zimę z zewnątrz i od wewnątrz nie pomoże jej nawet najsolidniejsze okrycie podczas zimy. Zbiory kończą się w lipcu, natomiast rolnicy cały czas intensywnie przygotowują swoje plony do następnego sezonu, aby rośliny mogły dawać zdrowe i obfite plony. Do nawożenia można używać kompostownika lub nawozów mineralnych. Kompostownik, który powstaje w wyniku rozpadu roślin, będzie bardziej ekologicznym sposobem. Taki nawóz zawiera szereg składników odżywczych, idealnych dla wielu rodzajów roślin. Nawozy mineralne można wykorzystać w celu zrobienia oprysku, dzięki któremu zapobiegniesz przede wszystkim rozwojowi chorób grzybowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA