Podczas pielęgnacji roślin można nieświadomie popełnić szereg błędów, przez które nasze kwiaty przestaną się prawidłowo rozwijać i zaczną marnieć. O niektórych szkodliwych czynnikach możemy nawet nie mieć pojęcia, dlatego zaczynając zieloną hodowlę warto zastosować pewne triki, które zminimalizują ryzyko obumarcia rośliny. Jednym z nich jest włożeniem kulek z folii aluminiowej do doniczki. Co ma na celu takie działanie?
Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Rośliny potrzebują do prawidłowego rozwoju wielu składników odżywczych, dzięki którym będą lepiej wyglądać i dłużej rosnąć. Z kolei inne substancje działają wręcz odwrotnie - w nadmiarze mogą bardzo zaszkodzić. Dzieje się tak w przypadku zbyt dużej ilości soli mineralnych. Zwykle przedostają się do rośliny w niefiltrowanej wodzie, której używamy do podlewania. Roślina wraz z wodą pobiera przez korzenie sól wapniową, sodową lub sole potasu, które w nadmiarze będą się osadzać na dnie doniczki. Może to doprowadzić m.in. do uszkodzenia korzeni, ograniczenia kwitnienia, czy też do zahamowania wzrostu i rozwoju roślin, co będzie się objawiać zżółkniętymi liśćmi, a roślina zmarnieje. Aby temu zapobiec, należy ułożyć pod ziemią warstwę drenażu, która oddzieli sole od korzeni. Jeśli nie masz profesjonalnych produktów, możesz wykorzystać folię aluminiową.
Przygotowanie odpowiedniej warstwy drenażu do doniczki nie jest trudne. Zwykle używa się do tego keramzytu lub perlitu, które można dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli jednak nie masz czasu na zakupy lub nie chcesz wydawać pieniędzy, możesz przygotować taki drenaż samodzielnie. Wystarczy, że masz w domu folię aluminiową. To mało popularny trik, choć dla naszych roślin jest jak zbawienie. Wystarczy uformować z kawałków folii aluminiowej niewielkie kulki i ciasno ułożyć je na dnie doniczki. Dopiero na tę warstwę sypiemy ziemię i sadzimy w niej roślinę. Dzięki temu osadzające się sole mineralne nie dostaną się do korzeni, a przy okazji odprowadzimy nadmiar wody znajdujący się w ziemi po przelaniu. W ten sposób nie doprowadzimy do gnicia korzeni i powstawania pleśni pod łodygą. Innym domowym sposobem na wykonanie drenażu jest ułożenie na dnie doniczki kawałków potłuczonych glinianych naczyń lub rozsypanie piasku.