Firanki oślepią cię swoją bielą. Weź tylko jeden produkt. Zadziała jak najlepszy wybielacz

Firanki do kuchni, salonu lub innych pomieszczeń szybko tracą swój kolor i po chwili stają się szare. Chemiczne detergenty nie zawsze radzą sobie z ich wybielaniem, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby. Wyjaśniamy, jak wybielić franki, by pięknie dekorowały okna.

Czym wybielić firanki? Wiele osób zapomina o praniu tego materiału, a to ogromny błąd. Firanki zbierają na sobie masę kurzu i pyłu wpadającego przez okna, dlatego szybko tracą dawną biel i stają się szare. Ich pranie potrafi być uciążliwe, ponieważ nawet najlepsze detergenty nie są czasem w stanie ich wybielić. Gdy chemia ze sklepu zawodzi, warto wypróbować domowe sposoby. Są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim proste i tanie. Sprawdź, co zrobić, by firanki do salonu, kuchni czy sypialni wyglądały jak nowe.

Zobacz wideo Zafarbowane ubrania? Weź z kuchni liść laurowy!

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wybielić firanki? Wystarczy jeden produkt

Niektórzy nadal nie wiedzą, że firanki wymagają regularnego prania. Choć na pierwszy rzut oka może nie widać na nich wyraźnego brudu, to z czasem można zauważyć, że stały się szare i matowe. W niektórych pomieszczeniach są szczególnie narażone na zabrudzenia. Firanki do kuchni zbierają wiele zapachów, jakie wytwarzają się podczas gotowania, również tych nieprzyjemnych, jak np. smród spalenizny czy smażenia. Pojawiają się też na nich plamy jedzenia czy oleju. Zwykłe środki do prania mogą sobie z nimi nie poradzić, dlatego warto sięgnąć po tańszy i skuteczniejszy zamiennik, czyli cytrynę. Jej sok ma właściwości odplamiające i wybielające, dlatego szybko usunie brud i wybieli firanki. Jak go użyć? Do dużego wiadra lub miski nalej ciepłej wody, a następnie wyciśnij do niej sok z cytryny - im więcej, tym lepiej. Następnie zanurz w mieszance firanki na około 20-30 minut, by porządnie wymoczyły się przed praniem. Po tym czasie przełóż firanki do pralki i nastaw regularny program. Materiał będzie zdecydowanie czystszy i bielszy, a ponadto pozbędziesz się przykrych zapachów. Zamiast smrodu poczujesz orzeźwiającą woń cytrusów.

Firanki do kuchni i innych pomieszczeń będą jak nowe. Ta metoda zdziała cuda

Kolejną skuteczną metodą na wybielenie firanek jest użycie soli kuchennej i octu. Ten trik świetnie sprawdza się na firankach wykonanych ze sztucznych włókien. Sól i ocet mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu materiał nie będzie wygnieciony po praniu, stanie się sztywniejszy i przestanie się elektryzować. Podobnie jak w poprzedniej metodzie, do wiadra lub miski należy wlać około 10 litrów wody, a następnie dodać do tego cztery łyżki soli kuchennej lub pół szklanki octu. Zanurz w roztworze firanki i namaczaj przez kilka godzin. Po tym czasie wypierz je w pralce, a po praniu zauważysz znaczącą różnicę. Firanki odzyskają dawny blask i będą się pięknie prezentować na oknie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.