Wchodzą do domów drzwiami i oknami. Atakują nie tylko kwiaty, ale także komputery i telefony

Niewielkie owady nieszczące urządzenia elektryczne - brzmi jak coś rodem z powieści Sci-Fi. Niestety, jest to rzeczywistość, która może dotknąć każdego. Przecinki nie tylko niszczą kwiaty i zboża, ale też komputery czy telefony. Warto więc wiedzieć, jak je rozpoznać i wygonić z domu.

Wciornastki (które nazywa się również właśnie przecinkami) to niewielkie robaczki, które są szkodnikami zbożowymi. Coraz częściej jednak oddalają się od pól i pojawiają w domach, stając się niemałą frustracją domowników. Przedostają się bowiem do wnętrz komputerów i telefonów, powodując przy tym nieodwracalne uszkodzenia.

Zobacz wideo Testujemy dania z robakami. Czy nam smakowało?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niewielkie owady, które są ogromną frustracją. Przecinki potrafią zepsuć urządzenia elektryczne

Wciornastki są niewielkiej wielości owadami, które już teraz rozprzestrzeniły się po całym świecie. Ciekawostką jest, że można je znaleźć nawet na Antarktydzie. Ich pożywienie stanową soki roślin, a dały się poznać jako szkodniki, które pojawiają się na polach uprawnych. Teraz jednak te niewielkie owady poszerzyły swoje pole działania. Coraz częściej wchodzą do domów, gdzie atakują nie tylko rośliny, ale również sprzęty elektroniczne. Jak przystało na prawdziwego szkodnika, wciornastki nie mają problemu z przetrwaniem w nawet najcięższych warunkach atmosferycznych. Co jednak gorsze, mogą się rozmnażać nawet przez cały rok. Jeśli więc nie chcemy mieć problemów, warto wiedzieć, jak je rozpoznać i w jaki sposób pozbyć się tych niechcianych odwiedzających. Te niewielkie owady osiągają od 1,2 do 2,5 minimetra. Z ich odwłoka wystają trzy pary odnóży, a głowa zakończona jest aparatem kłująco-ssącym i krótkimi czółkami. W sezonie kwitnienia zbóż, przecinki wykazują wzmożoną aktywność. Właśnie wtedy często przedostają się do domów, schowane w glebie dla roślin doniczkowych. Przy okazji też żerują zarówno na liściach jak i łodygach ów kwiatów. W takich warunkach są w stanie przeżyć cały rok.

Jak pozbyć się przecinków? Te owady przedostają się w różny sposób do gospodarstw domowych 

Ich niewielkie rozmiary pozwalają na przedostawanie się do wnętrz urządzeń elektrycznych, jak komputer, telewizor czy smartfon. Niestety ich obecność może doprowadzić do uszkodzenia matrycy. Jeśli zgromadzą się w nich w dużych ilościach, może dojść do spięcia w urządzeniu, a co za tym idzie, do nieodwracalnego uszkodzenia. Jeśli więc nie chcemy do tego dopuścić, warto wiedzieć, jak pozbyć się ich z domu. Choć środki owadobójcze będą skuteczne, to najpierw konieczne będzie zlokalizowanie źródła ich pożywienia. Najczęściej są to liście, łodygi czy pędy roślin doniczkowych. Mogą być to jednak też produkty sypkie, jak na przykład kasza. Jeśli więc uda się nam je zauważyć w opakowaniu, konieczne będzie wyrzucenie go jak najszybciej. Niezbędne będzie również spryskanie roślin środkiem owadobójczym lub roztworem wody i octu, który odstraszy szkodniki. Przecinki przedostają się do domów przez drzwi i okna, więc warto więc je odpowiednio zabezpieczyć. Najprostszym sposobem będzie zainwestowanie w lepy na owady i zawieszenie ich przy każdym oknie. Dobrym sposobem może być również spryskanie ram i parapetów roztworem z wody i octu. Zabieg trzeba będzie powtarzać raz na trzy dni, by pozbyć się uciążliwych szkodników.

Więcej o:
Copyright © Agora SA