Mycie okien octem przed świętami. Dodaj jeden składnik z łazienki, a szyby będą lśnić, jak nigdy wcześniej

Mycie okien octem przed pojawieniem się dedykowanych płynów było czymś oczywistym. We współczesnym świecie, gdzie na pierwszym miejscu stawiamy ekologię oraz oszczędność wiele osób wraca do tej metody. Jak myć okna octem i jakich można oczekiwać efektów? Wyjaśniamy.

Jak myć okna octem: dlaczego warto myć okna regularnie? 

Większość prac domowych nie napawa optymizmem, wśród licznych obowiązków nawet sprzątnie według ustalonego kalendarza, może być trudne. Od czego zacząć, aby uzyskać natychmiastowy efekt i to na dłużej? Mycie okien wodą z octem, przy pomocy gazety czy płynu nie tylko pozwala pozbyć się alergenów ukrytych w kurzu, ale daje też szybki rezultat w postaci czystego i bardziej przestronnego wnętrza. Dzięki umytym oknom dom też lepiej prezentuje się z zewnątrz. 

Mycie okien wodą z octem - jak często należy myć okna? 

Czyste okna bez smug wymagają regularnego mycia, na przykład co sezon, a jeśli w sąsiedztwie mamy ruchliwą ulicę to nawet częściej. Szczególnie warto zadbać o szklane powierzchnie w sypialni. Mycie okien wodą z octem może zapewnić bardzo profesjonalny efekt, co więcej to rozwiązanie ekologiczne i dodatkowo można zaoszczędzić. Jak myć okna octem? Praktyczne wskazówki znajdziesz poniżej. 

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Woda z octem do mycia szyb - to będzie Ci potrzebne  

Przed przystąpieniem do pracy należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Sprawdź listę must-have oraz dowiedz się, jak powstaje woda z octem do mycia szyb. 

Przygotuj: 

  • plastikową butelkę z rozpylaczem, 
  • destylowany ocet, 
  • mydło w płynie (ewentualnie płyn do mycia naczyń), 
  • zestaw ściereczek z mikrofibry, 
  • małą miotełkę do kurzu, 
  • gumowe rękawiczki 

Woda z octem do szyb - jak zrobić domowy płyn? 

Czas na przygotowanie roztworu, w plastikowej butelce z rozpylaczem wymieszaj dwie szklanki ciepłej wody z ¼ szklanki octu, dodaj też pół łyżeczki mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Teraz zakręć butelkę i wszystko razem dokładnie wymieszaj, właśnie w tak prosty sposób powstaje woda z octem do szyb. 

Jak umyć okna octem krok po kroku? 

  • Zacznij od wymiecenia pajęczyn oraz innego brudu z okien i parapetów. 
  • Następnie spryskaj szybę przyrządzonym roztworem i przetrzyj taflę szkła ściereczką z mikrofibry, najlepiej sprawdzą się okrągłe ruchy. 
  • Kolejną, suchą ściereczką z mikrofibry wytrzyj resztki wody oraz ewentualne smugi. 

Wiemy już, jak umyć okna octem, co jeszcze warto zrobić dla lepszego efektu? Przy myciu okien można też wymienić firanki oraz zasłony. Każdy, kto nie lubi lub nie ma warunków do prasowania tak dużych powierzchni może po prostu uprać firany i zasłony i następnie od razu zawiesić je z powrotem. Zapach świeżo upranego materiału sprawi, że pomieszczenie zyska efekt sterylnej czystości. Dodatkowo rozpylony zapach ulubionego olejku poprawi nam humor, to takie naturalne perfumy dla wnętrza. 

Zobacz też: Przez to para osiada na twoich oknach. Te błędy mogą spowodować pojawienie się pleśni w mieszkaniu

Więcej o: