Teściowa padnie z wrażenia, gdy zobaczy twoje okna. Wystarczy kilka kropli. Szyby będą lśnić

Mycie okien potrafi być utrapieniem. Pomimo użycia najlepszych detergentów, na szybach pojawiają się smugi a kurz osadza się już po kilku dniach. Jak temu zapobiec? Zrób prosty i tani płyn do mycia z dodatkiem pewnego produktu, dzięki któremu okna będą lśnić czystością.

Mróz jeszcze nie nastał, a Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, co oznacza, że to ostatni dzwonek na wymycie okien przed zimą. Przez ostatnie miesiące z pewnością osiadła na nich masa kurzu i pozostały smugi po obfitych opadach. Jeśli chcesz skutecznie umyć i wypolerować szyby, by na święta błyszczały jak lampki choinkowe, to przyda ci się jeden składniki. Kupisz go w aptece za mniej niż 10 zł.

Zobacz wideo Jak zrobić ekologiczny, domowy płyn do tkanin? Nie ma nic prostszego!

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Okna będą lśnić czystością. Wystarczy dodać ten preparat do płynu

Aby mieć pewność, że okna po umyciu pozostaną czyste przez długi czas i nie pojawią się na nich brzydkie smugi, dodaj do płynu kilka kropel gliceryny. Środek ten zapobiega osadzaniu się kurzu na szybach, dzięki czemu będziesz cieszyć się lśniącymi i przejrzystymi oknami przez wiele tygodni. Jak samodzielnie przygotować taki preparat? Potrzebujesz:

  • litr wody,
  • jedną szklankę octu,
  • około 25 kropli gliceryny.

Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i przelej całość do butelki ze spryskiwaczem. Do samego mycia będziesz też potrzebować miękkiej gąbki lub bawełnianej ściereczki oraz szmatki z mikrofibry. Jeśli twoje okna są mocno zabrudzone, na początek oczyść je z kurzu za pomocą suchej szmatki. Następnie rozprowadź na szybach przygotowany preparat i umyj je bawełnianą ściereczką. Następnie osusz wszystko czystą szmatką z mikrofibry. Pamiętaj, że okna najlepiej myć od góry do dołu, a osuszać w przeciwnym kierunku, czyli z dołu do góry, a później w poziomie. Dzięki temu nie pojawią się brzydkie smugi czy zacieki.

Inne zastosowanie gliceryny. Pomaga nie tylko na brudne okna

Gliceryna świetnie sprawdza się w myciu szyb i szklanych powierzchni. Pomoże ci nie tylko w czyszczeniu okien, ale także luster, a nawet okularów. W okresie zimowym wiele osób musi zmagać się z problemem wiecznie zaparowanych szkieł. Gdy z zimnego dworu wchodzimy do ciepłego pomieszczenia, okulary zaczynają parować, w efekcie czego nic przez nie nie widać. Aby temu zapobiec, wystarczy użyć gliceryny. Najpierw dokładnie przetrzyj szkiełka suchą szmatką, a następnie zaaplikuj na nie po trzy kropelki gliceryny z obu stron. Później dokładnie wetrzyj substancję jedną ściereczką, a na koniec drugą wytrzyj okulary do sucha. Dzięki temu będą przejrzyste i przestaną parować.

Więcej o: