Pooglądaj ten film, zanim kupisz drewno na opał. Leśniczy tłumaczy ważną różnicę

Z pewnością spora część z nas, mieszkająca w domach lub na wsi, będzie kupować drewno na opał. Zanim jednak to zrobimy, warto zapoznać się z pojęciami metra przestrzennego oraz metra sześciennego, aby uniknąć nieporozumień i nie przepłacać. Zobacz, jak wytłumaczył to pewien leśniczy.

Zanim kupisz drzewo na opał, zadaj sobie pytanie, czy na pewno wiesz, czym różni się metr przestrzenny drewna od metra sześciennego? Niezależnie czy zrobisz to w nadleśnictwie, czy kupisz od lokalnego składu opału, warto znać te zasady. Dzięki temu unikniesz nieporozumień i na pewno nie przepłacisz.

Zobacz wideo Dr Kostka: W strukturach zarządu Lasów Państwowych są ludzie, z którymi ciężko dojść do porozumienia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Drewno na opał. Leśniczy udziela ważnych wskazówek

Niezależnie od tego, czy drewno masz już kupione i chcesz obliczyć pozostały zapas, czy dopiero będziesz je zamawiać, warto wiedzieć, jak dokładnie oszacować jego ilość. Pomoże ci w tym specjalna instrukcja przygotowana przez pewnego leśnika, który dokładnie wyjaśnia, czym różni się metr przestrzenny od metra sześciennego. Objętość drewna podaje się w tak zwanych "kubikach", których obliczenie wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Jeden kubik ma wyrażać jeden metr sześcienny. Leśniczy z Lasów Państwowych wytłumaczył, na czym to polega.

Warto znać te zasady, aby nie być później zaskoczonym!

- informuje już w samym w opisie nagrania. Choć na początku brzmi to skomplikowanie, proces liczenia jest tak naprawdę banalnie prosty.

Jak obliczyć metr sześcienny i przestrzenny drewna. Różnica jest bardzo znacząca

Podczas obliczania ilości drewna rozróżniamy metry sześcienne oraz metry przestrzenne. Ten pierwszy to jego faktyczna ilość, czyli wartość netto. Z kolei przestrzenny określa objętość całego stosu drewna, biorąc pod uwagę puste przestrzenie pomiędzy ściętymi drzewami, czyli wartość brutto. Leśniczy wyjaśnił tę różnicę na prostym przykładzie.

Wyobraźcie sobie sześcian, którego wszystkie boki mają dokładnie jeden metr. I próbujecie do niego powkładać takie wałki drewna, jak za moimi plecami. Bez względu na to, jak byście się przykładali do tego zadania, i tak zawsze pomiędzy tymi wałkami będą takie puste przestrzenie. A to przez nieregularną budowę takiego drewna. To właśnie będzie metr przestrzenny.

- opowiada ekspert z Lasów Państwowych. Ilość drewna w metrach przestrzennych możemy obliczyć, po prostu mnożąc długość, szerokość oraz głębokość danego stosu drewna.  

Dopiero po zastosowaniu specjalnych przeliczników (...) uzyskujemy metr sześcienny takiego czystego drewna. W związku z tym, że drewno w lasach państwowych sprzedaje się w metrach sześciennych, może się okazać, że umawialiście się z leśniczym na 10 metrów, a na asygnacie jest niecałe siedem. (...) Został zastosowany przelicznik, który wyeliminował wolne przestrzenie i wykupiliście metr sześcienny, czy kilka metrów, tego czystego drewna.

- podsumowuje leśniczy. Jeden metr przestrzenny drewna to około 0,65 metrów sześciennych drewna. Stąd wynika różnica, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy każdym zakupie.

Więcej o: