Zaparowane okna już nigdy więcej nie uprzykrzą ci życia. Wystarczy postawić na parapecie te rośliny

W tym okresie wielu z nas boryka się z zaparowanymi oknami w mieszkaniu lub domu. Jesień i zima w szczególności sprzyjają uciążliwemu osiadaniu pary na szybach. Okazuje się jednak, że niektóre rośliny doniczkowe pomagają zniwelować ten problem, pochłaniając wilgoć z pomieszczeń. Zobacz, jakie.

Parowanie szyb w okresie jesienno-zimowym jest niestety naturalnym zjawiskiem. Występuje przede wszystkim wtedy, kiedy różnica temperatur pomiędzy tym, co jest na zewnątrz, a wewnątrz mieszkania jest wyjątkowo duża. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym możemy ograniczyć uciążliwe parowanie. Przydatne będą pewne rodzaje roślin.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zaparowane okna w domu to uciążliwy problem. Te rośliny pomogą w walce z wilgocią

Zaparowane szyby to niestety wyjątkowo częsty problem, z którym borykamy się w naszych mieszkaniach. Zwłaszcza doskwiera nam w okresie jesienno-zimowych chłodów, a wycieranie ich co chwila ręcznikiem nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Ponadto nadmierna wilgoć może przyczyniać się do tworzenia w domu grzybów, których niezwykle trudno jest się pozbyć. Niestety różnica temperatur sprawia, że para będzie skraplać się na oknach przez większość chłodniejszych dni. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy zmniejszyć lub nawet całkowicie zniwelować ten uporczywy problem. Okazuje się bowiem, że wystarczy umieścić na parapecie pochłaniające wilgoć rośliny doniczkowe, które nie dość, że ozdobią nasze mieszkanie i sprawią, że będzie bardziej przytulne, to jeszcze pozwolą na zmniejszenie parowania szyb.

Zaparowane szyby nie będą problemem, jeśli postawisz na parapecie kwiaty: paproć i sansewieria

Do roślin, które najlepiej pochłaniają wilgoć, należy przede wszystkim paproć zwyczajna. Ten kwiat, który był ozdobą niemal każdego domu w okresie PRL-u, posiada poza oryginalnym wyglądem szereg dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim absorbuje nadmiar wody z powietrza oraz dodatkowo je oczyszcza. Świetnie sprawdzi się więc w miastach, w których jest duże natężenie smogu. Warto mieć jednak na uwadze, że wymaga dokładnej pielęgnacji i łatwo jest ją przelać. Na szczęście paprotki preferują chłodne miejsca, dlatego parapet będzie jak znalazł. Jeśli nie mamy ręki do kwiatów, lepiej postawić na taki, który jest łatwiejszy w utrzymaniu. Do takich z pewnością należy sansewieria, zwana również wężownicą, która szczególnie polecana jest początkującym właścicielom roślin. Wymaga bowiem niewielkiej ilości wody i lubi zacienione miejsca. Wystarczy postawić ją na parapecie i pozwolić jej działać. Poza umieszczeniem pochłaniających wilgoć kwiatów warto co jakiś czas przewietrzyć mieszkanie. Czasem zaledwie kwadrans wystarczy, by odpowiednio wyrównać temperaturę i zmniejszyć uporczywe parowanie szyb.

Więcej o:
Copyright © Agora SA