Zastanów się, zanim kupisz choinkę. Naukowcy wskazali, jaką najlepiej wybrać. Gatunek też ma znaczenie

Zakup choinki na Boże Narodzenie co roku spędza sen z powiek Polaków. Sztuczna czy prawdziwa? Jodła czy świerk? Te dylematy mogą generować dodatkowy, zupełnie niepotrzebny stres. Sprawdź, która choinka jest bardziej ekologiczna i jakie drzewko będzie się piękniej prezentować.

Choć do Bożego Narodzenia zostało jeszcze kilka tygodni, to w sklepach już można zakupić choinki. Najwięksi fani grudniowego klimatu zapewne planują jej zakup niebawem zakupy, jednak nim wpadniesz w świąteczne szaleństwo, sprawdź, jaką choinkę najlepiej wybrać. Jak się okazuje, nie wszystkie drzewka nadają się do domu. Podczas gdy jeden gatunek będzie się pięknie prezentować przez cały sezon, drugi szybko zgubi igły i zamiast ozdabiać, zacznie tylko straszyć. Od czego to zależy?

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Choinka żywa czy sztuczna? Naukowcy wyjaśnili, która będzie bardziej ekologiczna

Co roku pojawia się ten sam dylemat - jaką choinkę wybrać? Sztuczne drzewko to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ posłuży przez kilka lat, a w sklepach można dostać takie, które do złudzenia przypominają prawdziwe rośliny lub są od razu pięknie zdobione. Z kolei żywa choinka przepięknie pachnie lasem i stwarza prawdziwy, świąteczny klimat. Niestety takie drzewo zrzuca igły, generując dodatkowe śmieci. Wiele osób myśli też, że wycinka drzew z lasów w celach komercyjnych jest mało ekologiczna. Spór ten rozwiązali naukowcy z Wydziału Rolnictwa, Żywności, Nauk o Środowisku i Leśnictwa Uniwersytetu Florenckiego. Jak podaje "Rzeczpospolita", badacze obliczyli, że naturalne drzewko w trakcie swojego wzrostu emituje około pół kilograma ekwiwalentu dwutlenku węgla. Z kolei przy produkcjach sztucznych choinek, emisja tego związku wynosi aż 19,4 kilograma. Oznacza to, że żywe drzewko będzie lepszym wyborem. Jeśli jednak mamy już w domu sztuczną ozdobę, nie wyrzucajmy jej od razu. Lepiej zachować ją na długo, by nie generować dodatkowo plastikowych odpadów.

Jaką choinkę wybrać? Gatunek ma ogromne znaczenie

Gdy już zdecydujemy się na prawdziwą choinkę, pozostaje jeszcze jeden dylemat do rozstrzygnięcia - który gatunek wybrać? Choć wybór ten może wydawać się nieznaczący, to właśnie od tego będzie zależał nasz komfort w trakcie świąt. Wielu Polaków decyduje się na świerk. Niestety jest on słabo wytrzymały na wysoką temperaturę panującą w ogrzewanych mieszkaniach, przez co zrzuca igły, które w dodatku bardzo kłują. Lepszą alternatywą będzie jodła kaukaska. Dobrze znosi suche powietrze i ciepło, dzięki czemu dłużej pozostanie piękna. Dobrym wyborem będzie też sosna pospolita, jest równie atrakcyjna i wytrzymała, jednak jej igły mocniej kłują, co może sprawiać problem przy dekorowaniu. Przed wniesieniem drzewka do domu warto przetrzymać je przez kilka godzin w chłodniejszym pomieszczeniu, np. w przedsionku lub piwnicy, by roślina przyzwyczaiła się do zmiany temperatury. Pamiętaj też o tym, by kupować choinki świeżo ścięte, ponieważ takie wytrzymają cały świąteczny sezon.

Więcej o:
Copyright © Agora SA