• Link został skopiowany

Nie stawiaj mokrych butów na grzejniku. Tak łatwo je zniszczyć. Znamy lepszy sposób na ich wysuszenie

Przemoczone buty to popularny problem jesienią i zimą. Materiał, z którego wykonano obuwie, nie zawsze dobrze znosi nadmiar wody, a długotrwałe noszenie mokrych ubrań może skutkować problemami ze zdrowiem. Jeśli chcesz szybko wysuszyć obuwie, zastosuje starą, sprawdzoną metodę.
Mokre buty - zdjęcie ilustracyjne
Fot. istockphoto.com/V_Sot

Jak na końcówkę listopada przystało, pogoda za oknem z dnia na dzień robi się coraz gorsza. W wielu regionach spadł już śnieg, podczas gdy w innych częściach kraju nieustannie leje deszcz. Trudno się ubrać na taką pogodę, ponieważ nawet najcieplejsza odzież może przemoknąć. Szczególny problem pojawia się z butami, które łatwo łapią wodę. Jeśli twoje obuwie po spacerze kompletnie przemokło, to jest pewien sposób, dzięki któremu wysuszysz je w mgnieniu oka.

Zobacz wideo Brudne buty zimą są twoją zmorą? Oto dwa szybkie myki, które je uratują

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wysuszyć buty? Nie popełniaj tych popularnych błędów

Mokrych butów nie można ubrać ponownie, póki nie przeschną. Niestety proces ten wymaga trochę cierpliwości, dlatego wiele osób kładzie przemoczone buty na kaloryfer lub osusza je gorącym powietrzem z suszarki. Jest to ogromny błąd, który łatwo może doprowadzić do zniszczenia materiału. Z kolei buty sportowe pod wpływem nierównomiernie rozłożonego ciepła mogą się rozkleić i nie nadadzą się do ponownego użytkowania. Niektórzy też wystawiają obuwie na parapet w słoneczny dzień, licząc na to, że gorące promienie je wysuszą. To również nie jest najlepsza metoda, bowiem światło może spowodować brzydkie przebarwienia na materiale, co będzie szczególnie widoczne na jasnym obuwiu. Jak zatem powinniśmy poprawnie suszyć ten element garderoby?

Jak suszyć buty? W ten sposób zrobisz to bezpiecznie i skutecznie

Bezpieczne suszenie butów odbywa się w kilku etapach. Jeśli obuwie posiada sznurówki, to należy zacząć od wyjęcia ich i suszenia osobno. Dzięki temu masz pewność, że buty będą schnąć równomiernie na całej powierzchni. Pod wpływem wody materiał może ulec odkształceniu, dlatego warto wypchać buty zwiniętymi gazetami. Muszą być one czarno-białe, ponieważ kolorowe mogą zostawić odbarwione plamy. Papier nie tylko napnie cholewkę, ale też wchłonie nadmiar wilgoci ze środka. Jest to szczególnie ważne przy obuwiu ze skóry, która może się skurczyć w trakcie suszenia. Dobrze sprawdzi się też papier toaletowy, ręcznik papierowy lub woreczki ryżu. Pamiętaj, by zmieniać takie wypełnienie co 2-3 godziny. Choć jest to metoda czasochłonna, to o wiele bardziej skuteczna i bezpieczniejsza dla obuwia niż suszarka czy kaloryfer. Jeśli w przyszłości chcesz uniknąć takich wpadek, warto zaimpregnować buty specjalnymi środkami, które są dostępne w każdym sklepie obuwniczym.

Więcej o: