W domu spędzamy sporo czasu, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym. Po powrocie z pracy lub szkoły marzymy o tym, aby wygrzać się w ciepłym mieszkaniu. Co jednak kryje się pod terminem "ciepłe mieszkanie"? Czy 20 stopni Celsjusza to odpowiednia temperatura w domu? Wiele osób ustawia swoje termostaty nawet na 25 stopni, a potem rachunki zwalają z nóg. Oto optymalna temperatura, którą powinniśmy mieć w domu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Często można usłyszeć, że coś jest w temperaturze pokojowej. Mało kto jednak wie, co kryje się za tym wyrażeniem. Jeśli się zastanowimy, jaka temperatura będzie najlepsza do mieszkania, okaże się, że trudno podać jedną wartość dla wszystkich pomieszczeń. Niemalże każdy pokój w domu pełni inną funkcję - do niektórych wchodzimy tylko raz na jakiś czas, więc bez sensu ustawiać tam taką samą wartość jak w salonie, w którym spędzamy większość czasu. Jak więc przedstawia się temperatura pokojowa w zależności od pomieszczenia?
Jak kwestia temperatury przedstawia się w pokojach dziecięcych? Czy tam również na noc ustawiamy ok. 17 stopni Celsjusza?
Każdy rodzic chce, aby dziecko dobrze spało i miało ciepło, jednak jaka temperatura w pokoju malucha będzie optymalna? Czy warto słuchać się rad babci, która twierdzi, że w zbyt niskiej wartości maluszek się przeziębi? Okazuje się, że noworodki faktycznie są bardziej wrażliwe na niskie temperatury, jednak nie przyzwala to nam na ustawienie temperatury jak w tropikach. Najlepiej jeśli termostat ustawisz na 21 stopni Celsjusza podczas dnia, a na noc spokojnie wystarczy nawet 19 stopni Celsjusza. W kwestii starszych dzieci postępuj tak samo jak z samym sobą. Jeśli jednak pociecha stwierdzi, że jest zbyt chłodno, zwiększ wartość i daj dodatkowy kocyk.