Idealna temperatura w domu. Ile powinna wynosić? Wiele osób tego nie wie i płaci horrendalne rachunki

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych ma wpływ na nasze zdrowie, koncentrację, ale również na stan kont bankowych. Dowiedz się, jaka temperatura w domu jest optymalna, a następne rachunki za ogrzewanie nie będą tak wysokie.

W domu spędzamy sporo czasu, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym. Po powrocie z pracy lub szkoły marzymy o tym, aby wygrzać się w ciepłym mieszkaniu. Co jednak kryje się pod terminem "ciepłe mieszkanie"? Czy 20 stopni Celsjusza to odpowiednia temperatura w domu? Wiele osób ustawia swoje termostaty nawet na 25 stopni, a potem rachunki zwalają z nóg. Oto optymalna temperatura, którą powinniśmy mieć w domu.

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Optymalna temperatura pokojowa do mieszkania. Tej zimy ustaw termostat na tę wartość 

Często można usłyszeć, że coś jest w temperaturze pokojowej. Mało kto jednak wie, co kryje się za tym wyrażeniem. Jeśli się zastanowimy, jaka temperatura będzie najlepsza do mieszkania, okaże się, że trudno podać jedną wartość dla wszystkich pomieszczeń. Niemalże każdy pokój w domu pełni inną funkcję - do niektórych wchodzimy tylko raz na jakiś czas, więc bez sensu ustawiać tam taką samą wartość jak w salonie, w którym spędzamy większość czasu. Jak więc przedstawia się temperatura pokojowa w zależności od pomieszczenia? 

  • Salon: tutaj 20 stopni Celsjusza spokojnie powinno wystarczyć. 
  • Łazienka: w tym pomieszczeniu powinno być najcieplej i optymalną temperaturą będą 22 stopnie Celsjusza.
  • Sypialnia: w pokoju, w którym śpimy, powinno być nieco chłodniej, ponieważ przy zbyt wysokiej temperaturze nasz organizm nie regeneruje się wystarczająco. Ustaw więc termostat na ok. 17-19 stopni Celsjusza. 
  • Kuchnia: tutaj spokojnie wystarczy 19 stopni Celsjusza, ponieważ na ogół w pomieszczeniu tym jest ciepło. 

Jak kwestia temperatury przedstawia się w pokojach dziecięcych? Czy tam również na noc ustawiamy ok. 17 stopni Celsjusza? 

Optymalna temperatura w pokoju noworodka i dziecka. Rodzice powinni to wiedzieć.

Każdy rodzic chce, aby dziecko dobrze spało i miało ciepło, jednak jaka temperatura w pokoju malucha będzie optymalna? Czy warto słuchać się rad babci, która twierdzi, że w zbyt niskiej wartości maluszek się przeziębi? Okazuje się, że noworodki faktycznie są bardziej wrażliwe na niskie temperatury, jednak nie przyzwala to nam na ustawienie temperatury jak w tropikach. Najlepiej jeśli termostat ustawisz na 21 stopni Celsjusza podczas dnia, a na noc spokojnie wystarczy nawet 19 stopni Celsjusza. W kwestii starszych dzieci postępuj tak samo jak z samym sobą. Jeśli jednak pociecha stwierdzi, że jest zbyt chłodno, zwiększ wartość i daj dodatkowy kocyk. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA