Po świętach posadź swoją choinkę do gruntu. Wystarczy kilka zasad, a ozdobi ogródek przez wiele lat

Wybór choinki na święta nie jest prostym zadaniem. Świeża, sztuczna czy w doniczce - to zawsze temat dyskusji. Ostatnio popularność zyskują te ostatnie, dzięki możliwości wsadzenia ich na wiosnę do gruntu. Jeśli taki jest nasz plan, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Kupowanie choinek w doniczkach zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Wszystko dzięki temu, że drzewka nie trzeba później wyrzucać, a zamiast tego można posadzić je w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy, by się przyjęło, powinniśmy prawidłowo o nie dbać. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaką choinkę w doniczce wybrać? O tych zasadach trzeba pamiętać

Choinki w doniczkach są nie tylko trwalsze i mniej się obsypują, ale mogą stać w domu nawet przez dłuższy czas. Później wystarczy posadzić je do gruntu, by przez cały rok móc się cieszyć pięknym iglakiem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, drzewka można również oddać leśnikom do zasadzenia w lesie. Jeśli jednak taki jest nasz plan, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Na początek ważny jest wybór odpowiedniego egzemplarza. Nie każda choinka jest bowiem jodłą czy świerkiem. Jeśli kupujemy iglaka z myślą o posadzeniu go do gruntu, musimy pamiętać, że powinien pochodzić od sprawdzonych centrów ogrodniczych lub marketów budowlanych. Najlepiej sprawdzi się jednak drzewko ze szkółki leśnej. Nie powinniśmy kupować ich z przypadkowych stoisk. Niestety niektóre choinki, choć są sprzedawane w doniczkach, to mają zniszczone korzenie. Zdarza się, że są po prostu ucięte albo połamane. Takie drzewko będzie stało dłużej niż to bez bryły korzeniowej, ale raczej do gruntu się nie przyjmie. Jeśli chcemy się upewnić, że korzenie naszej choinki są w całości, powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar doniczki. Jeśli jest nieproporcjonalnie mała, roślina zapewne ma poucinane korzenie. Oprócz tego drzewko powinno stabilnie stać w doniczce. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że zostało po prostu wsadzone do doniczki.

Pielęgnacja choinki w doniczce. Dzięki temu przyjmie się do gruntu na wiosnę

Kiedy już wiemy, na co zwracać uwagę przy kupnie doniczki, pozostaje kwestia odpowiedniej pielęgnacji po zakupie. Po pierwsze, powinniśmy pamiętać o maksymalnym skróceniu jej przebywania we wnętrzu. Drzewko nie powinno być kupowane wcześniej niż tydzień przed wigilią. Wówczas i tak trzymamy je jak najdłużej w chodzie, a do domu wstawiamy dopiero 24 grudnia. By zwiększyć szansę przyjęcia się go do gruntu, nie powinniśmy również czekać z wystawieniem go na zewnątrz do Trzech Króli. Najlepiej będzie jeśli wyniesiemy ją na zimne powietrze tuż po świętach. Ważnym aspektem jest również dekoracja i umiejscowienie. Do dekoracji naszej choinki wykorzystujemy światełka LED, one nie poparzą gałązek. Nie powinniśmy stawiać jej przy kominku czy kaloryferach. Zbyt wysoka temperatura wybudzi roślinę ze stanu uśpienia. Po wyniesieniu jej na taras, balkon czy do ogródka powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu jej przed mrozem. Ustawmy ja w miejscu osłoniętym od wiatru, a doniczkę zabezpieczmy słomą lub postawmy na styropianie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.