Wiele osób wciąż tego nie wie. Czy trzeba myć kubeczki po jogurtach przed wyrzuceniem? Wyjaśniamy

Choć o segregacji śmieci mówi się od dawna, wiele osób nadal nie wie, jak poprawnie wyrzucać odpadki do kontenerów. Szczególny problem stanowi kwestia tego, czy plastikowe i szklane opakowania powinniśmy umyć z resztek jedzenia. Sprawdź, jak właściwie segregować śmieci nim popełnisz błąd.

W czasach gdy na horyzoncie majaczy widmo katastrofy klimatycznej, dbanie o planetę jest szczególnie istotne. Choć jako jednostki nie mamy tak dużego wpływu na środowisko, co wielkie przedsiębiorstwa, to warto zrobić tyle, ile możemy. Kluczowa jest segregacja śmieci. Dzięki niej część odpadków można odzyskać i wykorzystać ponownie. Aby to jednak miało sens, należy dokładnie zwracać uwagę na to, co wyrzucamy do poszczególnych kontenerów

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem ich do śmieci? Wiele osób ma z tym problem

Segregacja śmieci z początku nie wydaje się niczym skomplikowanym. Wystarczy wiedzieć, aby wyrzucać:

  • metal i tworzywa sztuczne do żółtego kontenera,
  • papierowe śmieci do niebieskiego kontenera,
  • szklane przedmioty do zielonego kontenera,
  • odpadki zmieszane do czarnego kontenera,
  • odpady biodegradowalne do brązowego kontenera.

Niektóre przedmioty mogą być jednak wykonane z różnych materiałów, dlatego ich segregacja nie jest oczywista. Szczególny problem stanowią brudne pojemniki. Teoretycznie są one plastikowe (np. butelki, pudełka) lub szklane (słoiki, butelki), ale w środku zostają resztki jedzenia. Wiele osób zastanawia się, czy takie opakowania należy umyć przed wyrzuceniem. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na stronie samorzad.gov.pl. Okazuje się, że wcale nie trzeba myć pojemników. Jeszcze kilka lat temu można było znaleźć sprzeczne informacje na ten temat, jednak dziś firmy recyklingowe wiedzą, że szansa na to, aby każdy dokładnie mył opakowanie przed jego wyrzuceniem, jest bardzo mała. Zużywałoby się też przy tym więcej wody, co jest nieekologiczne. Z tego względu dostosowano linię przetwarzania do odpowiedniej partii towaru. Wystarczy zatem tylko opłukać pojemnik nim wrzucimy go do odpowiedniego kontenera.

Jak poprawnie segregować śmieci? Te błędy popełnia wiele osób

Choć wiemy już, że nie trzeba myć plastikowych i szklanych opakowań przed ich wyrzucenie, to warto pamiętać o tym, by wcześniej je opróżnić. Wiele osób wyrzuca do żółtego kontenera plastikowe butelki wypełnione zepsutym mlekiem czy sokiem lub kubki ze starym jogurtem. To duży błąd i największy problem w zakładach odzysku odpadów. Tego typu śmieci są bowiem rozrywane na taśmociągu, a zalegające w środku płyny zalewają maszyny i zawilgacają inne odpadki. Wówczas takie śmieci nie mogą już zostać poddane recyklingowi i nadają się jedynie na składowisko. Problem stanowią też nieodkręcone nakrętki z opakowań. Są one wykonane z innego materiału niż butelka PET, dlatego zawsze należy je odkręcać przed wyrzuceniem. Warto też wcześniej zgnieść plastikowe butelki, aby w kontenerze zmieściło się więcej śmieci.

Więcej o:
Copyright © Agora SA