Jeśli twój storczyk marnieje, wykonaj ten zabieg. To patent, który stosowały nasze babcie

Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów doniczkowych Polaków. Można je spotkać w niemalże każdym domu. Nie ma się co dziwić, to piękne rośliny, które zdobią przestrzeń w niepowtarzalny sposób. Niestety, są dość kapryśne, więc jeśli twój storczyk marnieje, poznaj trik, który może go uratować.

Wielu Polaków kupuje storczyki - stanowią świetny pomysł na prezent dla bliskich i są idealnym elementem ozdobnym, który wpasuje się do niemalże każdej przestrzeni. Niestety są to także rośliny delikatne, które często chorują jeśli pielęgnacja nie przebiega prawidłowo. Dowiedz się więc, jak dbać o kwiaty tego typu oraz co zrobić, gdy zaczną marnieć. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Pielęgnacja storczyka krok po kroku. O tych kwestiach nie możesz zapomnieć

Fenomen storczyka polega głównie na tym, że raczej nie jest to wymagająca roślina, lecz mimo to oczekuje od nas pamiętania o pewnych kwestiach. By storczyk rósł zdrowo, musisz pamiętać, by zapewnić mu odpowiednie miejsce - lubi jasne i rozproszone światło. Unikaj więc bezpośredniego narażenia na promienie słoneczne, ponieważ może to skończyć się poparzeniami na liściach.

Drugą istotną kwestią jest podlewanie. Najlepiej robić to rano, raz w tygodniu latem i co 2 tygodnie zimą. Temperatura także gra ważną rolę w uprawie rośliny. Storczyki dobrze czują się przy temperaturze, która oscyluje w granicach 18-24 stopni w ciągu dnia i nieco niższej w ciągu nocy. Najlepiej by znajdowały się w specjalnych doniczkach, w których będzie drenaż - bez niego łatwo o gnicie korzeni, więc zwróć na to uwagę. Co jednak jeśli mimo niemalże idealnej pielęgnacji storczyk marnieje? Jeśli widzisz, że coś zaczyna się dziać, warto zastosować trik, który może uratować roślinę przed szkodnikami.

Ten patent uratuje twojego storczyka. Dodaj kilka kropel do wody, a roślina odżyje

Czasami storczyki będą wymagały od nas szczególnej opieki, gdy zaczną marnieć. Jeśli zauważysz, że twoja roślina nie kwitnie jak wcześniej, liście zaczynają opadać i tracić kolor, może to zwiastować pierwsze etapy marnienia. Zazwyczaj dochodzi do tego, gdy odczyn podłoża nagle się zmienił i nie jest na tyle kwaśny, na ile być powinien. Na pomoc w takim przypadku przychodzą domowe sposoby, które zadziałają lepiej niż drogie preparaty ze sklepów. 

W takiej sytuacji idealnie nada się sok z cytryny. Wystarczy, że kilka kropel wyciśniętego soku z cytrusa dodasz do wody, którą podlewasz roślinę i gotowe. Dzięki temu podłoże zacznie mieć ponownie kwaśny odczyn pH, a w takim kwiat będzie rozwijał się zdrowo, co w efekcie przełoży się na piękny wygląd.

Więcej o:
Copyright © Agora SA