Punkty karne. Gdzie sprawdzić? Jaki jest limit? Ile kosztuje kurs na "usunięcie"? To warto wiedzieć

Punkty karne nigdy nie są przyjemną informacją, ale stanowią ważny dowód na to, że kierowca złamał przepisy i dopuścił się niewłaściwego zachowania na drodze. Jeśli już dojdzie do sytuacji, w której punkty zostaną naliczone, to ich liczbę można sprawdzić na dwa sposoby. Gdzie sprawdzić punkty karne? Jaki jest ich limit dla bardziej doświadczonych, a jaki dla początkujących kierowców?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Najszybszą i najwygodniejszą metodą na sprawdzenie licznika punktów karnych jest strona internetowa www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne. Odpowiada za to SI CEPIK 2.0, czyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Pozwala on uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Jedynym wymogiem jest posiadanie profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.

Zobacz wideo Nieoczywiste wykroczenia, za które możesz dostać mandat. Bądź mądry przed szkodą!

Po zalogowaniu się na stronie CEPIK wybraną metodą pojawi się informacja o stanie punktów karnych kierowcy. Jeśli nie widnieją na niej żadne informacje, oznacza to, że kierujący nie ma żadnych punktów, nie zostały one jeszcze wpisane do ewidencji, doszło do przekroczenia limitu lub kierowca nie ma uprawnień do kierowania pojazdów.

Ile można mieć punktów karnych? Kiedy trzeba ponowić kurs na "prawko"?

W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok aktualny limit punktów karnych wynosi 24. Po przekroczeniu tego progu kierowca zostaje skierowany na badanie psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający jego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Egzamin wygląda tak samo jak egzamin dla "świeżych" kandydatów na prawo jazdy, choć nie trzeba odbywać całego kursu. Wystarczy jedynie pomyślnie zdać teoretyczną i praktyczną część egzaminu.

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy, mają mniejszy limit punktów karnych, a wynosi on 20 punktów. Jeśli "świeży" kierowca przekroczy próg, konsekwencje odczuje praktycznie od razu. W takiej sytuacji starosta wydaje dyspozycję cofnięcia uprawnień do kierowania, wskutek czego kierujący będzie musiał ponownie przejść całą procedurę ubiegania się o "prawko", tj. kurs, egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny.

Inne miejsca, gdzie sprawdzić punkty karne. Gdzie zdobyć zaświadczenie? Ile kosztuje?

Poza powyżej opisanym serwisem CEPIK liczbę punktów karnych można sprawdzić w każdym komisariacie policji. Wystarczy udać się na najbliższy posterunek i poprosić policjanta o udzielenie takiej informacji. Kierowca może również zgłosić się po zaświadczenie z informacją o liczbie punktów karnych. Dokument ten może być np. wymagany przez pracodawcę w przypadku stanowiska związanego z jazdą służbowym samochodem. Koszt wydania zaświadczenia to 17 zł.

Sprawdzanie punktów karnych i data ich usunięcia. Po jakim czasie "kasują się" punkty karne?

Punkty karne przypisane za poszczególne naruszenia zostaną usunięte z konta kierowcy w kilku przypadkach:

  • po opłaceniu mandatu (po upływie roku);
  • po uprawomocnieniu się wyroku, w przypadku odmowy przyjęcia mandatu (po roku);
  • po uzyskaniu pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji (po roku);
  • po wydaniu przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania (po roku);
  • po odmowie przez starostę wydania decyzji o skierowaniu kierowcy na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji lub o cofnięciu uprawnień (po roku).

Od września 2023 roku kierowca raz na sześć miesięcy może wziąć udział w kursie reedukacyjnym, który pozwala na "usunięcie" z kartoteki sześciu punktów karnych, począwszy od punktów przyznanych najdawniej. W ramach kursu kierowcy biorą udział w sześciogodzinnych wykładach dotyczących m.in. zasad ruchu drogowego oraz przyczyn i skutków wypadków drogowych. Kurs reedukacyjny jest płatny, a jego cena to 1000 zł.

Ale kurs redukujący punkty karne nie jest dla każdego. Nie mogą w nim uczestniczyć kierowcy, którzy:

  • mają prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy;
  • mają zatrzymane "prawko" lub zakaz prowadzenia pojazdów;
  • przekroczyli limit punktów karnych.
Więcej o: