Czy można przyciąć tuje sąsiada? Pamiętaj o tym, aby uniknąć problemów, a nawet sprawy w sądzie

Czy można przyciąć gałęzie tui wystające z posesji sąsiada? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i trzeba mieć tu na uwadze kilka czynników. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze rozmowa, ale warto pamiętać, że w grę wchodzą też kwestie prawne. Wyjaśniamy zatem, po czyjej stronie są przepisy w poszczególnych okolicznościach.

Tuje to jedne z najchętniej wybieranych krzewów na przydomowy żywopłot. Te zimozielone rośliny doskonale prezentują się nawet zimą, a dbanie o nie jest stosunkowo łatwe. Niestety nasi sąsiedzi mogą być czasami odmiennego zdania, jeśli krzewy w jakiś sposób na nich wpływają. Czy mogą wówczas żądać od nas przycięcia tui lub nawet zrobić to we własnym zakresie?

Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

Maksymalna wysokość żywopłotu z tui. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na szczegóły

Pierwszy problem związany z tujami, który może przerodzić się w sąsiedzki konflikt, to wysokość żywopłotu. Jak zauważa portal top.pl, zgodnie z przepisami wysokość ogrodzenia nie może przekraczać 2,2 metra, przy czym nie dotyczy to roślin. W związku z tym nasze tuje teoretycznie mogą urosnąć wyższe. Nie zapominajmy jednak, że tak wysoka przeszkoda będzie rzucać duży cień, co z kolei nasz sąsiad może uznać za uciążliwe. Wówczas w grę wchodzi art. 144 Kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że:

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Zapis ten może stać się podstawą skierowania sprawy do sądu, a wtedy będziemy zmuszeni dostosować się do wyroku. Powyższy artykuł można odnieść również do sytuacji, gdy gałęzie żywopłotu wkraczają na naszą posiadłość, choć tutaj warto przytoczyć też inne przepisy.

W jakiej odległości sadzić tuje od płotu sąsiada? To może wpłynąć na relacje sąsiedzkie

W momencie sadzenie tui czy też innych drzew powinniśmy uwzględnić zachowanie odległości od granicy działki z sąsiadem. Wynika to z faktu, że roślina będzie się rozrastać i czasem może zacząć wchodzić na sąsiedni teren. Wówczas sąsiad będzie miał prawo do podjęcia decyzji o jej usunięciu na własną rękę, ale nie może zrobić tego od razu. Mówi o tym art. 150 Kodeksu cywilnego:

Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Dokładna odległość nie jest określona przepisami ogólnokrajowymi, choć zapisy na ten temat można znaleźć w regulaminach Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Więcej pisaliśmy o tym w poprzednim artykule.

Więcej o: