Pielęgnacja tui po zimie. Najwyższy czas brać się do pracy. Zrób to, a sąsiedzi padną z wrażenia

Ciepłe dni w lutym są ostatnim momentem na przygotowanie tui na wiosnę. Są to ciekawe rośliny ogrodowe, które ozdobią nasz dom i odgrodzą od sąsiadów, tworząc zielony żywopłot. Aby tuje spełniały swoją rolę, zacznij ich pielęgnację już teraz. Sprawdź, jak dbać o te popularne krzewy ozdobne.

Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych w Polsce. Pełnią nie tylko rolę zielonej dekoracji, ale też ozdobnego żywopłotu. Choć tak często decydujemy się na te iglaki, to nadal wiele osób nie wie, jak poprawnie o nie zadbać. Tuje bywają uparte, często usychają lub padają ofiarą różnych chorób i szkodników. Jak temu zapobiec? Zacznij pielęgnację już w lutym. Dzięki temu krzewy urosną zdrowe, silne i o wiele bujniejsze.

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Kiedy przycinać tuje? Nie zapomnij o tym przed wiosną

Jednym z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji tych krzewów jest przycinanie. To właśnie dzięki niemu rośliny rosną bujnie i obszernie, a przy okazji możemy nadać im odpowiedni kształt. Tuja ma to do siebie, że można ją wymodelować na kilka sposobów. Najczęściej jest to prostokąt lub stożek, ale niektórzy decydują się także na kule, a nawet spirale. Cięcie należy wykonać trzy razy w roku, a jedno z nich następuje właśnie przed wiosną. Ważne jednak, aby nie sięgać po sekator, nim nie zrobi się ciepło. Wybierz suchy i w miarę ciepły dzień bez opadów czy mrozu. W przeciwnym razie zła pogoda osłabi cały krzew i będzie on bardziej podatny na choroby. Jak przeprowadzić cięcie? Na początek tniemy czubek tui na wysokości 10-15 cm od góry. Dzięki temu roślina straci główny "stożek wzrostu" i będzie mogła wypuścić o wiele więcej nowych pędów. Te natomiast rozpoczną "walkę" o to, który z nich będzie głównym pędem, dzięki czemu szybciej się rozrosną. Tuje można także przystrzyc poprzez przycięcie bocznych gałązek przy samym szczycie.

Czy opłaca się hodować tuje? Tak przygotujesz domowy nawóz dla krzewów

Samo cięcie nie wystarczy do wzmocnienia roślin. Warto też nieco je odżywić, w czym pomoże nam dobry nawóz. Tego typu specyfik można kupić w różnych sklepach ogrodowych, jednak jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy lub po prostu nie przepadasz ze chemicznymi produktami, możesz samodzielnie przygotować odpowiednią odżywkę dla tui. Jak ją zrobić? Będziesz potrzebować tylko fusów z kawy. Wystarczy, że obficie posypiesz nimi ziemię pod krzewami. Możesz też zalać fusy wodą, odczekać kilka godzin, by powstał napar, a następnie podlać nim rośliny. Dzięki temu dostarczysz im dużą ilość azotu, potasu oraz fosforu. Po takiej zdrowej dawce tuje będą odżywione, wzmocnione i od razu zaczną rosnąć. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA