Dzięki tej metodzie bazie stoją w wazonie nawet kilka miesięcy. Ozdobią stół nie tylko na Wielkanoc

Bazie to wspaniała wielkanocna ozdoba, która urozmaici wnętrze każdego mieszkania. Choć wygląda uroczo, to ma tendencje do szybkiego przekwitania. Istnieje jednak sposób, który sprawi, że przetrwają w wazonie naprawdę długi czas. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich pięknem kilka miesięcy.

Bazie, nazywane również kotkami, to jeden z symboli wiosny, który zawsze kojarzy nam się z cieplejszą pogodą i nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy. Wiele osób wykorzystuje je do tworzenia ozdób na Niedzielę Palmową, ale część po prostu umieszcza je w wazonach. Zobacz, co zrobić, by jak najdłużej cieszyły oczy jako domowa dekoracja.

Zobacz wideo Danuta Martyniuk o Wielkanocy i poznaniu Zenka. Kiedy zobaczyła w nim przyszłego męża?

Plamy wielkanocne lub bukiety w wazonie. Zobacz, kiedy kwitną bazie i ozdób nimi mieszkanie

Bazie to potoczna nazwa kwitnących wiosną kłosów, które pojawiają się przede wszystkim na brzozie, wierzbie oraz leszczynie. Najczęściej zrywamy je i zbieramy, by stworzyć z nich wielkanocne dekoracje, dodając kotki do palemek lub wkładając je do wazonu. Nic dziwnego, w końcu kojarzą nam się z wiosną i nowym początkiem. Pierwsze bazie pojawiają się już w marcu, jeśli mamy do czynienia z cieplejszymi temperaturami. Najprawdopodobniej wiele z nich już zakwitło i spokojnie możemy wybrać się na ich poszukiwanie. Kiedy nazrywamy już zadowalające nas naręcze, najczęściej wkładamy bukiet do naczynia z wodą. Niestety jest to popularny błąd, który sprawia, że kotki szybko marnieją. Istnieje jednak pewien sposób, który znacznie wydłuży ich żywotność. Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się ozdobą nawet przez cały sezon. Zobacz, co konkretnie należy zrobić.

Co zrobić, żeby bazie stały dłużej? Ciesz się nimi nawet cały sezon

Jednym z największych błędów jest umieszczanie bukietów z baziami w naczyniu z wodą. Choć wydaje nam się, że potrzebują jej jak wszystkie inne rośliny, to niestety doprowadzamy tym samym do ich szybszego przekwitania. Kiedy gałązki mają dostęp do nawodnienia, zaczynają ekspresowo kwitnąć, a ostatecznie marnieją. Znacznie lepiej jest więc kotki wysuszyć. Dzięki temu nie tylko nie utracą swojego srebrnego koloru, ale i będą cieszyć nasze oko nawet przez kilka miesięcy. Wystarczy, że umieścimy gałązki w suchym wazonie lub butelce i postawimy w miejscu, gdzie nie sięgają bezpośrednio promienie słoneczne. Najlepszy będzie stół lub komoda, do których dociera częściowo rozproszone światło. Należy również trzymać je w temperaturze pokojowej, z daleka od otwartych okien czy drzwi balkonu, które mogą powodować przeciąg. Dzięki tej metodzie i stosowaniu powyższych zasad bazie przetrwają naprawdę długo, a przy tym nie stracą swojego puchu i uroczego wyglądu. W okresie Wielkiej Nocy możemy dodatkowo na gałązkach zawiesić ozdobne kolorowe jajka lub króliczki. Taka dekoracja na pewno pięknie urozmaici świąteczny stół i zachwyci naszych gości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA