Wsyp odrobinę do ziemi i patrz, jak agrest rośnie w oczach. Krzaki będą uginać się od owoców

Latem nie ma nic lepszego niż pyszne owoce z domowej uprawy. Jedną z roślin, którą można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie jest agrest. Jeśli chcesz już niedługo cieszyć słodkimi przetworami, dosyp do ziemi tę odżywkę. Krzaczki urosną jeszcze przed czerwcem.

Agrest na kilka lat odszedł w zapomnienie, jednak teraz wraca do ogrodów ze zdwojoną siłą. Polacy przypomnieli sobie smak domowych kompotów, przetworów i ciast z dodatkiem tych owoców, dlatego teraz na potęgę sadzą krzaczki przed domem. Dodatkową zaletą tej rośliny jest fakt, że nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Aby jednak mieć pewność, że latem otrzymamy obfite plony, należy dobrze zadbać o krzaczki. Jednym z najważniejszych aspektów jest nawożenie. Sprawdź, czym odżywiać agrest.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Jakie wymagania ma agrest? Naturalne nawożenie agrestu

Uprawa agrestu nie jest trudna, ale tak jak inne rośliny wymaga on właściwej pielęgnacji. Bardzo ważne jest miejsce, w którym rośnie. Powinno być ono ciepłe, ale nie wystawione na bezpośrednie słońce, żeby nie narażać liści na poparzenia. Stanowisko może być nawet lekko zacienione, ale ważne, aby osłonić je przed wiatrem. Należy także pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy rośliny szybko się wysuszają. Pamiętaj, by wodę lać bezpośrednio do ziemi, a nie na liście. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj gleby. Powinna być przepuszczalna i próchnicza, o lekko kwaśnym odczynie utrzymującym się na poziomie około 6,5 pH. Aby poprawić jakość ziemi i wzbogacić ją o dodatkowe składniki odżywcze, dosyp do niej trochę nawozu. Nie musisz jednak od razu sięgać po chemię ze sklepu. Świetnie sprawdzi się pewien naturalny środek.

Czym zasilić agrest? Mączka bazaltowa pobudzi twoje krzaczki do wzrostu

Nawożenie agrestu jest niezwykle ważne, jeśli latem chcemy otrzymać dojrzałe, dorodne i smaczne owoce. Odżywką, która wzmocni rośliny i poprawi ich wzrost, jest mączka bazaltowa. Zawiera bowiem wartościowe minerały, takie jak krzemionka, glin, żelazo, magnez czy wapń, które wspomogą krzaczki w późniejszym owocowaniu i dodatkowo ochronią je przed chorobami i atakami szkodników. Jak stosować taki nawóz? Wystarczy dosypać go do ziemi i lekko wymieszać z wierzchnią warstwą. Warto zaznaczyć, że mączka bazaltowa jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych, więc nie trzeba się martwić o ewentualne zatrucia. Można ją znaleźć w niemal każdym sklepie ogrodniczym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Stosowałeś/-aś kiedyś odżywkę z mączki bazaltowej?
Więcej o:
Copyright © Agora SA