Hortensja jest jedną z najpopularniejszych roślin wśród ogrodników. Należy do gatunku niewysokich krzewów hortensjowatych, w której skład wchodzi 78 rodzajów. Jej naturalnym środowiskiem wzrostu są lasy i skaliste stoki jednak coraz częściej gości w naszych ogrodach. Chcąc wspomóc roślinę jeszcze przed okresem jej wegetacji, warto już teraz zabrać się za przygotowanie naturalnej odżywki. Będzie to doskonały sposób na wsparcie rozwoju krzewu, którym będziemy mogli cieszyć oczy przez długi czas.
Kwiat hortensji nie przepada za zbyt nasłonecznionymi miejscami. Preferuje cień lub strefy półcienia. Ziemia, w której ma znaleźć się nasz krzew, powinna być żyzna, lekko kwaśna i próchnicza. Proces kwitnięcia rozpoczyna się w czerwcu, dlatego już teraz warto zadbać o podłoże dla tej ozdobnej rośliny. Nawożenie gleby jest ważne ze względu na ilość liści, jaką charakteryzuje się krzew. Są dwa okresy nawożenia - letni i jesienny. Pierwszy rozpoczyna się od połowy maja i trwa maksymalnie do końca sierpnia. W tym czasie celem nawożenia jest umożliwienie roślinie szybkiego wzrostu. Do tego potrzebne są azot, fosfor oraz potas. W zależności od naszych oczekiwań i zapotrzebowani krzewu nawożenie powinno odbywać się dwa lub trzy razy w trakcie trwania pierwszego okresu.
Drugi etap rozpoczyna się końcem sierpnia i trwa do października. Tutaj chodzi o przygotowanie gleby, mając na uwadze nadchodzącą zimę. W tym okresie rezygnujemy z nawozów azotowych, pozostając przy tych zawierających potas i fosfor. Chcąc odpowiednio przygotować się do zasadzenia hortensji w naszym ogrodzie, powinniśmy wybrać się na polanę, gdzie znajdziemy składnik potrzebny do stworzenia naturalnej odżywki dla naszego krzewu.
Składnikiem, który doskonale sprawdzi się do skonstruowania domowego nawozu pod hortensje, jest pokrzywa. Zawiera azot - niezbędny w tym okresie do rozwoju rośliny - a także potas oraz inne składniki odżywcze. Przygotowanie mikstury, która posłuży nam do podlewania krzewu i wpłynie na jego bujne kwitnienie, rozpoczynamy od spaceru na łąkę lub w miejsca, gdzie jesteśmy pewni, że znajdziemy pokrzywę. Jeśli jesteśmy już w posiadaniu ziela, zalewamy go wodą w proporcjach 1:10. Naczynie, w którym znajduje się nasza mieszanka, odkładamy w ciepłe miejsce na około dwa tygodnie. Po tym czasie przecedzamy otrzymany nawóz i rozcieńczamy go z wodą ponownie w proporcjach 1:10. Hortensje podlewamy wykonaną przez nas odżywką z pokrzyw raz w przeciągu 2-3 tygodni. Jeśli jednak nie chcemy bawić się w zbieranie ziół, możemy wykonać nawóz na bazie fusów z kawy. Ten również zawiera azot, potas oraz fosfor. Wysuszone drobinki kawy mieszamy z ziemią i wysypujemy pod krzewem. Nie możemy jednak robić tego zbyt często, ponieważ mogłoby to przekwasić ziemię.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.