Koszenie trawy bywa procesem żmudnym i długotrwałym, dlatego właściciele ogrodów tak bardzo nie lubią tej czynności. Często odkładamy ją w nieskończoność lub szukamy wymówek, by tego nie robić, a to ogromny błąd. Tylko dzięki regularnemu przycinaniu będziemy w stanie zadbać o trawnik. Od tego zależy nie tylko długość trawy, ale także jej kondycja. Jeśli nie chcesz zmagać się z uporczywymi chwastami lub przesuszeniem, sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas koszenia.
Zobacz wideo Co posadzić na rabacie w pełnym słońcu?
Kiedy nie wolno kosić trawy? Ogrodnicy często o tym zapominają
Wiele osób zapomina, że wybór dnia, w którym kosimy trawę, jest niezwykle ważny. Pogoda ma duży wpływ na jakość trawnika, dlatego nie powinniśmy go ścinać, gdy jest:
- Zbyt mokro - koszenie trawy po deszczu może znacząco zmienić jej wygląd. Krople obciążają źdźbła, które będą się uginać i pokładać. Cięcie wówczas stanie się nierówne, a trawnik będzie wyglądał bardzo nieestetycznie. Dodatkowo istnieje ryzyko uszkodzenia kosiarki w kontakcie z wodą.
- Zbyt upalnie - wysoka temperatura wysusza trawę, a dodatkowe skracanie może się jeszcze bardziej do tego przyczynić. Jeśli wiesz, że w ciągu dnia, w którym zaplanowałeś koszenie trawnika, mają występować duże upały, rozpocznij pracę jeszcze wczesnym rankiem.
Pamiętaj, że trawy nie można też kosić za wcześnie od momentu wzrostu. Za skracanie zabieramy się dopiero wtedy, gdy źdźbła osiągnęły już długość 10 cm. Z kolei pierwsze cięcie od posiania wykonujemy, gdy trawa ma około 7 cm. Wówczas będzie mogła się dobrze ukorzenić i rozrosnąć.
Na jaką wysokość kosić trawę? Zwróć na to uwagę podczas cięcia
Właściciele ogrodów często nie zwracają większej uwagi na to, w jaki sposób tną trawę. Chcą jak najszybciej wykonać pracę, dlatego trawnik później wygląda bardzo niechlujnie. Aby tego uniknąć, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów.
- Długość trawy - jest ona bardzo istotna, ponieważ od tego zależy, czy trawnik będzie narażony na przesuszenia bądź zachwaszczenia. Wiele osób popełnia popularny błąd, jakim jest koszenie na bardzo krótko, na przykład na 2 centymetry. Myślą, że dzięki temu będą mieli trochę więcej czasu do następnego cięcia. Przez takie działanie trawa będzie się jedynie przesuszać i niszczyć, a także będzie bardziej podatna na choroby. Im bliżej ziemi, tym większe ryzyko, dlatego powinniśmy kosić na co najmniej 3-4 cm.
- Częstotliwość koszenia - choć nie jest to najprzyjemniejsza czynność, trzeba ją wykonywać regularnie. Pozostawianie długiej trawy na zbyt długi czas może doprowadzić do rozrośnięcia chwastów, z którymi walka jest jeszcze gorsza i wymaga więcej pracy.
- Sposób cięcia - pamiętaj, że trawy nie powinniśmy kosić zawsze w tę samą stronę. Wówczas nie usuniemy z niej sztywnych i suchych źdźbeł, które wpływają na wygląd całego podwórka.
- Jakość narzędzia - powinniśmy co sezon sprawdzać, w jakim stanie jest kosiarka. Zbyt tępe ostrza nie będą gładko ciąć trawy, a tylko ją szarpać.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.