Większość gospodarzy marzy o równym, gęsto rosnącym trawniku. Zatem nic dziwnego, że wiele osób stara się dbać o trawę przy swoim domu, poświęcając jej mnóstwo czasu. Warto jednak wiedzieć, że sukces naszych działań jest uzależniony między innymi od przygotowania gruntu pod hodowanie zielonego dywanu. Zobacz, jak powinien wyglądać proces zakładania trawnika.
Na samym początku warto mieć na uwadze czas, w którym decydujemy się na przygotowywanie podłoża do wysiewania trawy. Unikajmy okresów ciepła, czyli lata. Zakładanie trawnika powinno odbywać się na przełomie kwietnia i maja lub we wrześniu. Wtedy gleba jest odpowiednio wilgotna i z łatwością będzie z nami współpracowała. Cały proces zaczynamy od oczyszczenia terenu. W tym celu usuwamy wszystkie kamienie, chwasty, gałęzie, liście oraz korzenie. Warto sumiennie podejść do tego zadania, aby wszelkie pozostałości w późniejszym etapie wzrostu nie miały negatywnego wpływu i nie były przyczyną chorób murawy. Następnie przechodzimy do przekopywania ziemi.
Jak wyrównać trawnik? Zadbaj o odpowiednie nachylenie
W tym celu używamy szpadla, który wbijamy w ziemię i przerzucamy ją na drugą stronę. W trakcie wykonywania tej czynności również doglądamy, aby nie pojawiały się kamienie lub chwasty w najbliższym otoczeniu. Jeśli jakieś znajdziemy, należy się ich pozbyć. Ziemie gliniaste wzbogacamy kompostem, który w trakcie wykopywania mieszamy z glebą. Dodatkowo można użyć glebogryzarki, która spulchni ziemię i jeszcze mocniej ją zmiesza.
W sklepach dostępne są mierniki kwasowości - warto się w nie wyposażyć i zadbać o poziom pH, który powinien wynosić od 5,5 do 7. Później przechodzimy do wyrównywania terenu. Przy pomocy grabi równamy powierzchnię, na której będziemy siać trawnik. Niektórzy zalecają uformowanie terenu o lekkim nachyleniu 1-3 proc., aby w razie opadów woda miała możliwość odpłynięcia. Po wstępnych procesach przygotowawczych czas przejść do kulminacyjnego momentu.
Niezależnie od sposobu, w jaki zdecydowaliśmy się założyć trawnik, zanim do tego przejdziemy, musimy jeszcze raz skrupulatnie przejrzeć działkę - pozbyć się chwastów oraz wyłożyć nawóz. Warto zostawić teren odłogiem na około trzy tygodnie, wtedy wszelkie pozostałości po chwastach wzejdą jeszcze raz i będziemy w stanie się ich pozbyć środkami biobójczymi. Nawożenie wykonujemy na tydzień przed planowanym wysadzeniem trawy. Aby dostarczyć odpowiednich składników odżywczych, używamy produktów zawierających wysokie stężenie azotu, fosforu oraz potasu. Podłoże przygotowane w ten sposób jest gotowe na wyłożenie trawnika. Niektórzy decydują się na siew z nasion, co jest metodą czasochłonną. Trzeba włożyć w to dużo pracy oraz być skoncentrowanym, aby nie pominąć żadnego rejonu działki. Metodą dla osób mniej cierpliwych jest wykładanie trawy z rolek. Zanim to zrobimy, dobrze jest odpowiednio naruszyć podłoże, aby roślinność była w stanie się przyjąć. W późniejszych etapach należy pamiętać o regularnym podlewaniu, jeżeli nie występuje deszcz.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.