Ta roślina może być groźniejsza niż barszcz Sosnowskiego. Pozbądź się jej z ogródka jak najszybciej

Co można znaleźć na łące? Wśród pięknych kwiatów, które cieszą oko, niestety występują także gatunki stanowiące niemałe zagrożenie dla naszego samopoczucia. Piękne, żółte kwiaty zmyliły swoim urokiem już nie jedną osobę. Zobacz, którego przedstawiciela astrowatych powinniśmy unikać.

Łąki są coraz piękniej przyozdobione roślinnością. Niektóre kwiaty stanowią element wiązanek oraz bukietów ślubnych, a inne sprawdzają się w domowych "apteczkach". Poszczególne zioła słyną ze swoich zbawiennych właściwości, jednak czasami takie myślenie może być zgubne. Istnieją okazy, które wyglądają dość niepozornie, ale kryją w sobie niepożądane substancje, mające negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Do tej konkretnej rośliny lepiej podchodzić ze szczególną ostrożnością.

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Starzec jakubek - jak wygląda? Jego kolor może cię zmylić

Starzec jakubek to roślina pochodząca z rodziny astrowatych. Miłośnicy żółtego koloru mogą paść ofiarą urokliwego wyglądu drobnych płatków tego okazu, który osiąga do 120 cm wysokości. Pędy kwiatu są zazwyczaj obrośnięte włoskami, a liście odbijające się pod kątem prostym do boku mają lirowaty kształt. Kwiatostany składają się z drobnych koszyczków o średnicy 2-2,5 cm. Ten naturalny wróg ludzi i zwierząt zaczyna rozkwitać w czerwcu. Na polanach, łąkach oraz w lasach występuje do września. Swoją nazwę zawdzięcza dacie pełnego kwitnienia, które wypada 25 lipca - dzień upamiętniający świętego Jakuba Apostoła. Tak wynika z opowiadań ludowych, dzięki którym można się także dowiedzieć, że ziele było wykorzystywane w celach leczniczych. Dopiero z czasem rozpoznano jego trujące właściwości.

w latach 50. XX w. ustalono przemiany alkaloidów pirolizydynowych i powstawanie toksycznych metabolitów. Właśnie ze względu na to działanie, roślina straciła znaczenie w medycynie

- czytamy na stronie rządowej Lasów Państwowych. Jakie skutki może mieć obcowanie ze starcem jakubkiem?

Starzec jakubek - roślina trująca. W jaki sposób zagraża nam oraz naszym pupilom?

Mimo swoich wcześniejszych zasług starzec jakubek nie wpisał się na dobre w praktyki zielarskie. Roślina wykazuje nie tylko sporą zawartość substancji trujących, ale także ma działanie rakotwórcze. Co gorsza, stanowi także duże zagrożenie dla zwierząt, które nieopatrznie mogą ją spożyć. Do najbardziej narażonych gatunków należą: psy, koty, konie i króliki.

Niezależnie od tego czy świeży, zwiędły czy wysuszony. Nie ma znaczenia czy koń jednorazowo spożyje większą ilości, czy też niewielkie jego ilości w dłuższym okresie, gdyż kumuluje się on w organizmie. Zatrucie wyniszcza wątrobę oraz prowadzi do uszkodzeń neurologicznych, w skutek czego następuje śmierć zwierzęcia.

- podają Lasy Państwowe. Jak zapobiegać tego typu sytuacjom? Najlepszym rozwiązaniem będzie regularne koszenie trawy i wyrywanie poszczególnych okazów, które pojawiają się w pobliżu ogrodu. W przypadku zauważenia widocznej zmiany w zachowaniach zwierzęcia niezwłocznie należy udać się do weterynarza.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.