Placki ziemniaczane z trzech składników - zawsze wychodzą rumiane i chrupiące

Placki ziemniaczane na słono, czy z cukrem? Zanim rozpęta się bitwa o najlepsze dodatki, przedstawiamy przepis na placki, które każdy zje ze smakiem. Także osoby na diecie wegańskiej! Sekretem jest jeden składnik.

Moje ulubione placki ziemniaczane, to te podawane z łososiem i orzeźwiającymi tzatzikami. Danie nie może być jednak udane, jeśli same placki będą zbyt mączne, blade lub zwyczajnie bez wyrazu. W końcu na takim talerzu królują ziemniaki, więc dobrze wydobyć z nich to, co najlepsze. 

W wielu przepisach na placki ziemniaczane, do startych kartofli dodaje się mieszankę mąki pszennej i

Zobacz wideo Fuczki, czyli placki z kiszonej kapusty

skrobi ziemniaczanej. Efekty jednak bywają różne. Czym można zastąpić ten dodatek, przy okazji wzmacniając nasze placki o trochę białka? Odpowiedź można znaleźć w książce Marty Nowak - "Nowa Jadłonomia". Blogerka kulinarna opracowała przepis na placki ziemniaczane bez jajka i zwykłej mąki. Jaki jest sekretny składnik? 

Przepis na placki ziemniaczane bez jajka

Sekretem przepisu na placki ziemniaczane bez jajek i mąki pszennej jest ciecierzyca. Możemy ją kupić w sklepach ze zdrową żywności zmieloną na mąkę. Ale spokojnie! Obędzie się bez wyprawy po zakupy. Jeśli mamy pod ręką paczkę suchych strączków, wystarczy, że zmielimy je na pył w blenderze lub młynku do kawy. Z taką mąką placki nigdy nie wyjdą twarde ani gumowate. Staną się za to ekstrachrupiące. 

Zobacz wideo Szybki przepis na chrupiące placki z cukinii

Oto pełna lista składników na placki ziemniaczane bez jajka: 

Czego potrzebujemy na placki ziemniaczane bez jajka?

(składniki na 3-4 porcje)

  • 4 ziemniaki (ok. 600 g)
  • pół dużej cebuli
  • 4 łyżki mąki z ciecierzycy 
  • sól i pieprz do smaku
  • olej do smażenia

Jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane? 

  1. Ziemniaki i cebulę zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać sól, czarny pieprz oraz mąkę z ciecierzycy i dobrze wymieszać. 
  2. Na patelni mocno rozgrzać sporą ilość oleju. Wykładać masę łyżką. Smażyć po kilka minut z każdej strony aż placki będą złociste. 
  3. Podawać na gorąco z ulubionymi dodatkami - świeże placki są bardziej chrupiące. 
  4. Nie warto się bać dużej ilości oleju na patelni - odpowiednio rozgrzany nie zostanie wchłonięty przez placki. 

Sos do placków ziemniaczanych

Z czym podać tak przygotowane placki? To zależy od tego, na co mamy ochotę. Jeśli potrzebujecie inspiracji, poniżej znajdziecie przepis na sos.

Jeśli mamy ochotę na placki ziemniaczane w wersji wytrawnej, możemy przygotować do nich prosty sos tzatziki. Jak go zrobić? Potrzebny nam będzie jogurt naturalny (może być roślinny), dwa ogórki gruntowe, ząbek czosnku, łyżka oliwy i odrobina cytryny. Ogórki obieramy, pozbywamy się miękkich środków za pomocą łyżeczki i kroimy w drobną kostkę. Dodajemy do nich jogurt, ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, oliwę oraz sól i pieprz. Mieszamy i wstawiamy do lodówki.  Ten sos do placków ziemniaczanych sprawdzi się także jako dodatek do potraw z grilla. Jest lekki i orzeźwiający.

Więcej o: