Sposobów na to, jak jeść awokado jest mnóstwo. Ze względu na dość neutralny smak, pasuje ono do wielu potraw. Jednym z klasycznych przepisów z avocado w roli głównej jest guacamole. Jak je przyrządzić? Prosty przepis opracowała Anna Starmach.
Co będzie nam potrzebne?
Wystarczy, że rozgnieciemy awokado widelcem, dodamy posiekaną cebulę i chili oraz wyciśnięty sok z limonki. Całość mieszamy widelcem. Taki sos można jeść jako dodatek do nachos lub wysmarować nim tortillę. Żeby guacamole było naprawdę smaczne, musimy użyć dojrzałego owocu awokado. Jak sprawdzić w sklepie, czy owoc jest już dobry do jedzenia? Wystarczy, że delikatnie przyciśniemy palcem ogonek owocu. Powinien nie stawiać oporu - wtedy awokado jest dojrzałe. Ale uwaga! Jeśli cały owoc jest zbyt miękki, może być zepsuty.
Dojrzałe awokado z łatwością zmienimy też w odżywczy koktajl. Pokrojony zielony owoc wrzucamy do blendera, razem z bananem i łyżką masła orzechowego. Tak uzyskane smoothie to doskonały dodatek do codziennej diety dla zabieganych.
Jeśli chcemy postawić na prostotę, awokado powinno zagościć na stałe w naszej kuchni. W książkach kucharskich i na blogach kulinarnych można znaleźć niezliczone przepisy na pastę z awokado. Najprostsza wersja tego dodatku nie wymaga jednak szczególnych instrukcji - obrany owoc wystarczy rozgnieść widelcem z dodatkiem soli, pieprzu i odrobiny soku z cytryny. Taką pastą możemy wysmarować kromkę chleba żytniego, lub chrupiącego tosta. Pasta z awokado będzie doskonałym zamiennikiem masła, jeśli chcemy ograniczyć ilość tłuszczu w naszej diecie.
Awokado doskonale komponuje się z jajkami. Możemy po prostu pokroić owoc na kawałki, oprószyć solą lub skropić sokiem z cytryny i podać w towarzystwie jajek sadzonych. W wersji bardziej eleganckiej warto postawić na jajka w koszulkach. Do tego kilka plastrów pomidora, dobre pieczywo - i królewskie śniadanie gotowe.
Na kolację możemy przyrządzić awokado z piekarnika. Owoc należy przekroić na pół, a w dziurę po pestce wbić jajko. To połączenie można wzbogacić, dodając na przykład wędzonego łososia, suszone pomidory lub obsypując całość serem. Tak przygotowane awokado pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około 8 minut.
Jak widać - sposóbów na awokado jest mnóstwo. Warto przetestować kilka, by znaleźć swój ulubiony i korzystać z prozdrowotnych właściwości zielonego owocu na co dzień.