Kleszcze kojarzą się głównie z zagrożeniem podczas spacerów w lesie czy na łąkach. Mało kto wie, że mogą one przenikać do naszych domów. Co więcej, pasożyty znajdują sobie kryjówki w najmniej oczekiwanych miejscach. Nie da się ukryć, że większość osób kojarzy je z otwartymi przestrzeniami. Niepozorne pajęczaki mają jednak sposoby na przedostanie się do mieszkań, gdzie czekają na dogodny moment, aby zaatakować. Z tego względu warto wiedzieć, gdzie mogą się chować. Niezwykle ważne jest minimalizowanie ryzyka, a także ochrona siebie i swoich bliskich przed niebezpieczeństwem.
Kleszcze są najczęściej spotykane w zacienionych i wilgotnych miejscach. W jaki sposób zatem znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach? Nie da się ukryć, że z reguły zostają przeniesione przez człowieka bądź jego pupila. Pasożyty bezproblemowo osiadają na włosach lub sierści. Z tego względu po spacerze warto dokładnie sprawdzić ubrania. Jak się okazało, inwazja kleszczy w domach może trwać kilka miesięcy. Pasożyty nie opuszczą miejsca same, szczególnie jeśli mają dostęp do pożywienia. Z tego względu warto skupić się na różnych zakamarkach i sprawdzić, czy nie kryją się tam kleszcze. Gdzie należy ich szukać? Najczęściej gnieżdżą się w:
Występowanie kleszczy charakteryzuje się skupiskami przezroczystych, czarnych lub brązowych jaj. Mogą one przypominać kawior. Wówczas należy podjąć odpowiednie kroki.
Najlepszym sposobem na pozbycie się kleszczy jest ręczne zebranie jaj i ich wyrzucenie. Następnie należy dokładnie spryskać miejsca, gdzie się znajdowały specjalnymi sprayami, które odstraszają tego typu pasożyty. Warto również użyć naturalnych aromatów, które zdecydowanie nie spodobają się kleszczom. Pomocne będą w tym przypadku olejki eteryczne o zapachu wrotyczu, cytrusów czy lawendy. Należy je rozcieńczyć wodą lub i dokładnie spryskać powierzchnie w domu, które są narażone na występowanie kleszczy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.