• Link został skopiowany

Babcine sposoby na pluskwy są najlepsze. Popularny proszek z kuchni może okazać się bardzo pomocny

Babcine sposoby na pluskwy mogą pójść na pierwszy ogień lub posłużyć jako ostatnia deska ratunku. Meble, materace, pościel, pęknięcia w ścianach - to tutaj pluskwy czają się najczęściej. Co sprawi, że znikną i Twój dom znowu stanie się bezpiecznym miejscem? Podpowiadamy.
Babcine sposoby na pluskwy są najlepsze. Zobacz, jak skutecznie pozbyć się uciążliwych współlokatorów. Zdjęcie ilustracyjne
istock

Domowe sposoby na pluskwy - po czym poznać, że mamy do czynienia z pluskwą? 

Interesują cię domowe sposoby na pluskwy? Najpierw warto dowiedzieć się, jak rozpoznać, że mamy pluskwy w domu. Czerwone plamy na ciele, które czasami wychodzą po nocy, wcale nie muszą pochodzić od ukąszenia komara, czy reakcji alergicznej. To mogą być dowody na obecność pluskiew, tak samo jak małe czarne plamy na materacu. Jak rozpoznać przeciwnika? Zanim poznasz domowe sposoby na pluskwy, sprawdź rysopis tego owada:

Pluskwa
Pluskwa Autorstwa Content Providers(s): CDC/ Harvard University, Dr. Gary Alpert; Dr. Harold Harlan; Richard Pollack. Photo Credit: Piotr Naskrecki - http://phil.cdc.gov/phil/details.asp?pid=9822, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2119254
  • Rozmiar pluskwy można porównać do pestki jabłka (ok. 5 mm). 
  • Płaski kształt i trzy pary odnóży pozwalają pluskwą na swobodne przemieszczanie się nawet przez małe i wąskie szczeliny. 
  • Haczyki na odnóżach gwarantują przyczepność podczas żerowania. 
  • Pluskwa posiada też oczy, czułki i ssawkę usytuowane na głowie. 
  • Kolor pluskwy zależy od jej aktywności, przed ukąszeniem jest bladożółta, po ukąszeniu przyjmuje odcień ciemnego brązu. 

Pluskwy - domowe sposoby. Gdzie owady kryją się najczęściej? 

Domowe sposoby na pluskwy mogą być bardzo skuteczne. Na początku jednak warto dowiedzieć się, gdzie najczęściej występują te owady. Pluskwy preferują ciemne i zapomniane miejsca. Najczęściej chowają się w książkach, zakamarkach drewnianych czy tapicerowanych meblach. Bardzo lubią też ciemne zasłony, miękkie dywany i oczywiście materace w łóżkach, a nawet pościel. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Soda oczyszczona na pluskwy - prosty patent przekazywany z pokolenia na pokolenie

Soda to uniwersalny produkt, który można wykorzystać do pieczenia, sprzątania czy odplamiania ubrań. Dodatkowy plus jest taki, że jest to dosyć powszechny i stosunkowo tani środek. Czy soda oczyszczona na pluskwy będzie równie skuteczna? Zdecydowanie tak. O jej zastosowaniu w walce z domowymi owadami wiedziały już nasze babcie:

  • Sodę należy wsypać do zakrętki od słoika i umieścić pod nogami zaatakowanych mebli. 
  • Sodą można też posypać materac łóżka i następnie dokładnie go odkurzyć. 
  • Sodę warto też wysypać na progu sypialni, czy innego pomieszczenia zagrożonego atakiem pluskiew. 

Sposoby na pluskwy - czas na generalne porządki 

Jak jeszcze można zwalczać pluskwy? Przed zakupem zasłon czy dywanu zawsze warto sprawdzić, jak można prać tekstylia, którymi zamierzamy dekorować nasze wnętrza. 

  • Najlepsze materiały to takie, które można uprać w pralce, a gdy jest to niemożliwe potraktować gorącą parą - na przykład obicie kanapy. Do walki z pluskwami sprawdzi się myjka parowa, żelazko parowe, czy steamer. 
  • Pościel zainfekowana przez pluskwy powinna być wyprana w bardzo wysokiej temperaturze i po wysuszeniu potraktowana żelazkiem. 
  • W ekstremalnych przypadkach trzeba będzie wymienić meble i materace na nowe. 
  • Jeśli domowe patenty zawiodą, warto sięgnąć po profesjonalne sposoby na pluskwy: dedykowane środki czy profesjonalną dezynsekcję. Szczególnie gdy w domu są małe dzieci. 

Zobacz też: Co na meszki - jak poradzić sobie z gęstą chmurą owadów? Podpowiadamy

Więcej o: