Urlop 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne? Długie weekendy, dni wolne, święta [KALENDARZ]

Warto już teraz zastanowić się, kiedy wziąć urlop w 2025 roku. Poznanie układu świąt i dni wolnych może pomóc nam w zaplanowaniu odpoczynku od pracy.

Co roku zastanawiamy się, kiedy wziąć urlop. 2025 rok nie różni się niczym szczególnym od swoich poprzedników, układ dni wolnych i świąt oraz tzw. długich weekendów w niektórych momentach sprawia, że wystarczy wziąć dwa lub trzy dni urlopu, by cieszyć się przedłużoną przerwą od pracy.

Zobacz wideo Ile powinniśmy mieć wolnego? [SONDA]

Urlop 2025 - sprawdź kalendarz

Większość z nas urlop 2025 planuje oczywiście na miesiące wakacyjne. Warto jednak rozważyć kilka ciekawych opcji, które przy wzięciu zaledwie kilku dni urlopu pozwolą nam cieszyć się całkiem długim odpoczynkiem od pracy. Taka okazja nadarza się już na samym początku 2025 roku. Ponieważ Nowy Rok przypada tym razem w środę, a Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w poniedziałek, to wystarczą dwa dni urlopu (2 i 3 stycznia) by cieszyć się sześcioma dniami wolnego. Jeśli dodatkowo w 2024 roku weźmiemy dwa dni urlopu w dniach 30 i 31 grudnia, to zyskamy 10 dni wolnego (od 28.12.2024 do 6.01.2025 włącznie), a jeśli jeszcze weźmiemy urlop 27 grudnia, to łącznie nasza przerwa w pracy wyniesie 13 dni, od 25 grudnia 2024 roku do 6 stycznia 2025 roku.

Wykorzystując kilka dni z urlopu, możemy sobie też zapewnić dłuższe wolne na przełomie kwietnia i maja. Jeśli pracodawca wyznaczy nam dzień wolny za przypadające w sobotę święto (chodzi o 3 maja) w dniu 2 maja, to wystarczy wziąć zaledwie trzy dni urlopu (na dni 28, 29 i 30 kwietnia), by cieszyć się wypoczynkiem o długości 9 dni. Dodatkowo, biorąc dni wolne bezpośrednio po Wielkanocy (cztery dni urlopu w okresie od 22 do 25 kwietnia), możemy zyskać łącznie 16 dni wolnego – nasz urlop będzie trwał od 19 kwietnia (sobota) do 4 maja (niedziela) 2025 roku.

Również pod koniec roku możemy sprawić sobie dłuższe wolne, wykorzystując niewiele dni urlopowych. Wystarczy bowiem wziąć trzy dni urlopu w okresie od 22 do 24 grudnia, by cieszyć się dziewięciodniową przerwą od pracy (20-28.12.2025 r.).

Dni wolne od pracy 2025

Jak układają się dni wolne od pracy w 2025 roku? Dni ustawowo wolne od pracy to:

  • 1 stycznia (Nowy Rok)
  • 6 stycznia (Trzech Króli)
  • 20 kwietnia (Wielkanoc)
  • 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny)
  • 1 maja (Święto Pracy)
  • 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja)
  • 8 czerwca (Zielone Świątki)
  • 19 czerwca (Boże Ciało)
  • 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego)
  • 1 listopada (Wszystkich Świętych)
  • 11 listopada (Święto Niepodległości)
  • 25 grudnia (Boże Narodzenie)
  • 26 grudnia (Świętego Szczepana, drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia)

oraz niedziele.

Święta 2025

Święta w 2025 roku w większości wypadają dość korzystnie. Wielkanoc jest na tyle późno, że wykorzystując zaledwie siedem lub osiem dni urlopu, można połączyć ją z majówką i cieszyć ponad dwoma tygodniami wolnego. Spodoba się to zwłaszcza fanom wiosennych wyjazdów. Święta Bożego Narodzenia w 2025 roku przypadają na czwartek i piątek, co również pozwoli na dłuższy wypoczynek świąteczny (i poświąteczny). Podobnie tuż przed weekendem przypada Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), dzięki czemu bez konieczności brania choćby jednego dnia wolnego będziemy mogli cieszyć się przedłużonym weekendem.

Kalendarz świąt 2025

Kalendarz świąt 2025 roku nie jest równomiernie rozłożony. Okazja do świętowania i wypoczynku nadarza się na początku stycznia i będzie to Nowy Rok (1 stycznia - środa) i Trzech Króli (6 stycznia - poniedziałek). Potem przychodzi czas długiej i rzetelnej pracy, gdyż najbliższe święta czekają nas dopiero w trzeciej dekadzie kwietnia. To tu Wielkanoc (20 kwietnia) i Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) zbliżają się do majówki, gdzie zaledwie kilka dni wygospodarowanych z urlopu może zapewnić rekordzistom nawet 16 dni wolnego. Na wolne liczyć możemy również w czerwcu, chodzi tu w szczególności o Boże Ciało (19 czerwca), zaś w wakacje Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia - piątek). Listopad przynosi uroczystości Wszystkich Świętych (1 listopada - sobota) i Święto Niepodległości (11 listopada - wtorek). Dzięki świętom Bożego Narodzenia możemy liczyć na dłuższe wolne pod koniec roku.

Jedyne święto, które przypada niezbyt korzystnie to dzień Wszystkich Świętych. 1 listopada w 2025 roku wypada w sobotę, przez co nie generuje dodatkowego dnia wolnego dla pracownika. Jest jednak dobra wiadomość: jeśli święto wypada w sobotę, pracownikowi przysługuje za nie dzień wolny od pracy.

Długie weekendy 2025

Długie weekendy w 2025 roku pojawiają się dość oszczędnie. Obok długiego weekendu, który można sobie zapewnić, biorąc wolne w piątek po Bożym Ciele (to święto w tym roku przypada 19 czerwca), na długi weekend możemy liczyć w sierpniu (15 sierpnia – piątek, święto, 16 sierpnia – sobota, 17 sierpnia – niedziela). Wspomniany już wcześniej układ świąt Bożego Narodzenia generuje długi weekend od 25 do 28 grudnia 2025 roku. Biorąc jeden dzień wolnego, przedłużyć też możemy weekend przed 11 listopada (po wolnej sobocie i niedzieli wziąć wolne w poniedziałek i świętować do wtorku 11 listopada włącznie). Biorąc jeden dzień wolnego, będziemy mieć również długi weekend w okolicach majówki – od 1 do 4 maja 2025 r.

Zobacz też: Kalendarz imienin: lipiec 2024. O czyim święcie warto pamiętać?

Więcej o: