Kapryśny fikus benjamina. Jakie problemy może sprawiać ta roślina doniczkowa?

Fikus benjamina, który bywa też nazywany figowcem płaczącym, jest popularną rośliną domową. Nie należy jednak do najłatwiejszych w uprawie. Jak radzić sobie z kaprysami fikusa?

Fikus benjamina może prezentować się naprawdę pięknie. To subtelna roślina, która może zdobić mieszkania i biura, dodając im elegancji. Fikus nie należy jednak do najłatwiejszych w uprawie - warto mieć to na uwadze, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Jakiej pielęgnacji potrzebuje ten kwiat doniczkowy, oraz jakie problemy możemy najczęściej napotkać podczas jego pielęgnacji?

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Najczęstsze problemy z fikusem benjamina

Jednym z problemów, na które najczęściej narzekają osoby posiadające fikusa, jest opadanie liści. Zwykle dzieje się to gwałtownie i jest reakcją tej kapryśnej rośliny na zmiany. Fikus nie toleruje zmian miejsca, temperatury, a nawet światła. Często gubi liście także z powodu nadmiernego podlewania. Dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie naszej rośliny w stałych warunach - nie ruszanie jej z miejsca i niewprowadzanie radykalnych zmian do otoczenia Fikusa, chyba że to konieczne.

Innym problemem z fikusem może być brązowienie końcówek liści. To zwykle wynik za suchego powietrza lub nadmiernego światła słonecznego. Fikus to roślina, która lubi zraszanie, należy o tym pamiętać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy w naszych mieszkaniach działa ogrzewanie. Możemy też w pobliżu rośliny postawić tackę z mokrymi kamykami.

Poważnym problemem w pielęgnacji fikusa mogą być gnijące korzenie. To zwykle efekt nadmiernego podlewania oraz niewłaściwego podłoża, które nie przepuszcza wody. Fikusy najlepiej rosną w lekkim podłożu, wymieszanym z keramzytem. Jeśli korzenie zaczynają gnić, konieczne jest przesadzenie rośliny do suchej ziemi.

Kiedy liście fikusa żółkną, to najczęściej objaw niedoboru składników odżywczych - należy wtedy pamiętać o nawożeniu naszej rośliny.

Jakie szkodniki mogą zaatakować figowca?

Podobnie jak większość roślin domowych, fikus benjamina jest podatny na pojawianie się szkodników, takich jak przędziorki, wciornastki i mszyce. Atakują, kiedy roślina jest w kiepskiej formie, na przykład ze względu na suche powietrze. Żeby zapobiec atakowi szkodników, musimy dokładnie oglądać roślinę i regularnie sprawdzać, czy nie pojawiają się na niej ślady niechcianych lokatorów. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, najlepiej zastosować preparaty do walki ze szkodnikami, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych.

Więcej o: