Jeśli nie zrobisz tego z oknami, całą zimę będziesz marznąć. Zajmuje tylko parę minut

Nasze okna często posiadają różne tryby, które możemy zmieniać w zależności od pory roku. Jest to wygodne i przydatne rozwiązanie, o ile wiemy, jak z niego korzystać. Najwyższy czas to dokładnie to sprawdzić. Powinniśmy włączyć pewną funkcję, by nie marznąć przy niskich temperaturach.

Większość okien posiada specjalną regulację dla trybu zimowego oraz letniego. Niestety mało kto pamięta o tym, by ją zmieniać. Jeśli borykasz się z przeciągami, najprawdopodobniej musisz zająć się tą przydatną funkcją. Dzięki temu w mieszkaniu będzie cieplej, a dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze.

Zobacz wideo "Wy tu tak żyjecie?". Mieszkalnictwo w Polsce [Co to będzie odc.13]

Czy każde okno ma tryb zimowy? Koniecznie sprawdź to w swoim mieszkaniu

Jeśli nie masz pewności, czy twoje okno posiada dwa tryby, koniecznie to sprawdź. Wiedz jednak, że praktycznie wszystkie nowoczesne ramy mają tę funkcję. Warto pamiętać, że podczas montażu najczęściej ustawiana jest opcja uniwersalna, czyli letnia. Jeśli temperatury spadną, a my nie zmienimy trybu, w naszym mieszkaniu może być znacznie zimniej. Będziemy borykać się z przeciągami i chłodem, przez co najpewniej znacznie więcej zapłacimy za ogrzewanie. Tryb letni bowiem zakłada niedociskanie do końca skrzydła do ramy, dzięki czemu zachowujemy cyrkulację powietrza. Zimowy z kolei pozwala na całkowite uszczelnienie i pozbycie się przeciągów. Dzięki niemu mniej energii zużyjemy na zapewnienie ciepła w naszym domu. Na szczęście przestawienie okna na tryb zimowy nie jest trudne. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości.

 

Jak powinny być ustawione okna na zimę? Tak szybko zrobisz to krok po kroku

Choć w każdym oknie może wyglądać to nieco inaczej, to zasady są praktycznie takie same. Na początek otwieramy skrzydło i dokładnie oglądamy ramę. Musimy znaleźć rolki regulujące, które najczęściej mają okrągły, sześciokątny lub ośmiokątny kształt. Na nich zaś powinna być narysowana kropka, albo kreska, sugerująca który tryb jest obecnie ustawiony. Jeśli symbol leży prostopadle do podłoża, oznacza to, że mamy do czynienia z trybem letnim. Niekiedy pojawia się również oznaczenie w postaci kółek o odmiennej średnicy. Im większa, tym większy przepływ powietrza. Możemy również wyczuć to, po prostu przykładając rękę do zamkniętego okna i upewniając się, czy czujemy przewiew. Okno z trybu letniego na zimowy zmieniamy przy użyciu odpowiedniego klucza. W zależności od typu korka musimy przygotować imbus lub zwykły klucz płaski o określonej wielkości. Z pewnością większość z nas posiada takie w swoich domach, a jeśli nie, przydatne zestawy kupimy w każdym sklepie z narzędziami w niewielkich cenach. Teraz wystarczy już tylko, że okręcimy rolkę o 180 stopni w prawo. Tym samym dociśniemy ramę, minimalizując przepływ powietrza z zewnątrz i uszczelniając dokładnie całość.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: