Nie bez powodu Polacy tak chętnie wybierają bukszpan do ogrodu. To zarówno świetna dekoracja rabat, jak i doskonały żywopłot. Jest gęsto pokryty drobnymi liśćmi, których nie gubi nawet zimą, dzięki czemu pięknie prezentuje się przez cały rok. Jego uprawia nie jest jednak prosta, a krzew przysparza ogrodnikom sporo problemów. Jest podatny na różne choroby grzybowe i ataki szkodników, głównie ćmę bukszpanową, której populacja z roku na rok rośnie. Jeśli nie chcesz wydawać fortuny na regenerację ogrodu, zamień bukszpan na inną roślinę. Doskonałym zamiennikiem będzie cis pospolity.
Cis pospolity to wieczniezielony krzew wyróżniający się dekoracyjnym wyglądem i małymi wymaganiami. Jest rośliną długowieczną, rosnąca na różnych glebach i w różnym nasłonecznieniu. Szybko przystosowuje się do otaczających warunków, dlatego tak często występuje w miejskim krajobrazie. Doskonale sprawdza się jako żywopłot. Szybko i gęsto rośnie, a przy tym dobrze znosi cięcia oraz formowanie kształtu. Wyróżnia się szablastymi, spłaszczonymi igłami i ciemnozielonym kolorem. Ma też żółtobrązowe, jajowate nasiona okryte charakterystyczną czerwoną osnówką. Ogromną zaletą cisa pospolitego jest prosta uprawa.
Zobacz też: Wygląda jak bakłażan, ale to zupełnie inne warzywo. Fioletowa papryka podbija polskie ogrody
Cis pospolity nie ma wysokich wymagań. Dobrze czuje się zarówno na słonecznych, jak i półcienistych stanowiskach, więc urośnie w niemal każdej części ogrodu. Ziemia, na której rośnie, powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna. Krzewy należy sadzić wczesną wiosną, aby mogły dobrze się przyjąć przed nadejściem letnich upałów. Drugim właściwym okresem jest wczesna jesień. Cis jest rośliną długowieczną, więc nie wymaga przesadzania. Trzeba jednak pamiętać o regularnym przycinaniu. Można to robić wiosną i latem w ciepłe dni bez opadów. Jesienią i zimą lepiej unikać przycinania, ponieważ pędy mogą zamarzać. W przypadku młodych roślin bardzo ważne jest nawadnianie, szczególnie w okresie suszy. Z czasem jednak, gdy krzewy bardziej się rozwiną, staną się odporniejsze na chwilowy brak wody. Cis nie musi być nawożony, ponieważ rzadko choruje i nie atakują go szkodniki. Można też spokojnie zapomnieć o ćmie bukszpanowej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.