Zielone żywopłoty to jedna z najlepszych form odizolowania się od wścibskiego wzroku sąsiadów. Dodatkowo wysadzenie roślin na krańcach posesji może stanowić ciekawy zabieg dekoracyjny. Jednymi z najpopularniejszych strażników ogrodu są tuje. Drzewka iglaste nie przysparzają zbyt wielu problemów w uprawie. Co więcej, bardzo dobrze prezentują się w okresie jesienno-zimowym. Kiedy za oknem jest szaro i smutno ożywiają one krajobraz zielonymi odcieniami. Niemniej jednak, można je spotkać w wielu miejscach, dlatego warto pokusić się o nieco bardziej indywidualną opcję.
Chcąc obwarować posesję roślinnością, warto pod lupę wziąć laurowiśnię. Krzew należy do rodziny różowatych i jest reprezentantem gatunku wieloletniego. Kolejną jego zaletą jest to, że podobnie jak tuje zachowuje kolor przez cały rok. Dodatkowo na przełomie maja i czerwca w towarzystwie zielonych liści zaczynają pojawiać się białe kwiatostany, które utrzymują się na pędach ok. 3 tygodnie. W tym czasie roślina stanowi niebanalną ozdobę ogrodu sama w sobie, a w połączeniu z innymi gatunkami kwiatów potrafi stworzyć iście bajkowy pejzaż.
Zobacz też: Zapomnij o różach. Ten kwiat wygląda nieziemsko, a do tego wydziela piękny zapach
Laurowiśnia potrafi urosnąć do ok. 6 m wysokości, jeśli jest uprawiana we właściwych warunkach tzn. w żyznej, przepuszczalnej, lekko zasadowej glebie w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Krzew oczywiście warto przycinać, aby rozrost gałęzi był bujny. Jeśli chcesz cieszyć się walorami tej rośliny już w tym roku, łap za narzędzia. Termin sadzenia jest już blisko.
Mówi się, że laurowiśnie można wysadzać do ziemi przez cały rok (oprócz zimy). Trzeba jednak liczyć się z tym, że krzew wysadzony latem może mieć nieco słabszą kondycję. Najodpowiedniejszą pora do przeprowadzenia tego zabiegu jest wczesna wiosna (przełom marca i kwietnia) lub jesień (przełom października i listopada). Wykopując dołki o głębokości 40-50 cm należy usypać ich dno drenażem. Istotne jest również, aby krzew znajdował się w odległości 60-90 cm od innych roślin. Dzięki zachowaniu przestrzeni dorosłe osobniki będą mogły swobodnie się rozrastać. Dwa tygodnie po zasadzeniu laurowiśni warto zastosować nawóz azotowy lub kompost. Składniki zawarte w tych mieszankach pobudzą liście do wzrostu.
Jedną z ważniejszych informacji dotyczących laurowiśni jest fakt, że jest to roślina trująca. W jej tkankach obecne są pochodne kwasu cyjanowego. Spożycie nawet najmniejszej ilości rośliny może mieć poważne skutki zdrowotne. Dlatego osoby, które posiadają małe dzieci lub zwierzęta powinny dobrze przemyśleć decyzję o wysadzeniu tego gatunku w ogrodzie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.