Pielęgnowanie roślin w ogrodzi dla wielu osób stanowi pewną formę relaksu. Niestety nie każdy, kto kocha kwiaty, potrafi się nimi zajmować. Na szczęście matka natura obdarowała nas gatunkami, które nie wymagają posiadania zbyt dużej wiedzy na temat botaniki oraz zaangażowania hodowcy. Do tego typu perełek należy lak pospolity. Dawniej królował w ogrodach naszych babć, teraz ponownie wraca do łask. Nic w tym dziwnego, ponieważ uprawa tej rośliny niesie za sobą naprawdę sporo korzyści.
Lak pospolity (Erysimum cheiri) to roślina należąca do rodziny kapustowatych, charakteryzująca się barwnymi pąkami kwiatów. Na polskich rabatkach można spotkać kilka jej odmian. Do najczęściej uprawianych należą między innymi:
Średnio potrafią one wzrastać od 30 do 50 centymetrów wysokości. Barwne pąki są udekorowane lancetowatymi, mięsistymi liśćmi, w których roślina magazynuje wodę, aby w razie potrzeby posilać się nią w trakcie suszy. To właśnie kolejna zaleta tego gatunku, potrafi zatroszczyć się sam o siebie w trudnych warunkach. Doskonale radzi sobie również w trakcie mrozów. Zimą wystarczy okryć sadzonki agrowłókniną.
Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o uprawę laka pospolitego jest wysadzenie go w odpowiednim miejscu. Najpiękniej rozrośnie się on na stanowiskach mocno nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Światło jest jego głównym pokarmem, który wpływa na rozkwit kolorowych pąków. Kolejnym istotnym aspektem jest gleba. Roślina najlepiej będzie czuła się w lekko przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej ziemi, o lekko zasadowym odczynie.
Zobacz też: "Maria Skłodowska-Curie" zawitała do polskich ogrodów. Jej ogromne kwiaty kwitną tygodniami
W związku z tym, że lak potrafi sam o siebie zadbać w trakcie suszy, pod żadnym pozorem nie doprowadzaj jego podłoża do przemoczenia, to może negatywnie wpłynąć na kondycję kwiatu, a nawet spowodować gnicie okazu. Ziemia powinna być delikatnie nawilżona. Jeśli chodzi o nawożenie, tutaj również nie musimy wykonywać zbyt dużo pracy. Na początku sezonu wystarczy jednorazowo zasilić bylinę nawozem wieloskładnikowym. Z uwagi na to, że lak pospolity jest rośliną miododajną i wytwarza bajecznie piękny zapach, spodziewaj się w ogrodzie częstych wizyt owadów (głównie pszczół i motyli).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.