Błąd kardynalny na maturze może cię słono kosztować. Lepiej uważaj, jeśli chcesz zdać egzamin

Nauczyciele przestrzegają od lat, a uczniowie boją się go jak ognia. Czym jest błąd kardynalny? Bardzo łatwo go popełnić a taka pomyłka ma poważne konsekwencje. Niektórzy mogą nie zdać matury z języka polskiego.

Do matur 2023 zostało niewiele czasu. Pierwszym egzaminem jak co roku będzie język polski na poziomie podstawowym, który odbędzie się już 4 maja. Ten test szczególnie stresuje wielu maturzystów. Nie chodzi tylko o znajomość lektur szkolnych i napisanie pracy pisemnej, ale przede wszystkim o tzw. błąd kardynalny, który może unieważnić całą maturę. Czym jest ten błąd i co zrobić, jeśli go popełnisz?

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest błąd kardynalny? Lepiej uważaj, jeśli chcesz zdać maturę

Błąd kardynalny to zmora wszystkich maturzystów. Przez niemal cały okres trwania szkoły średniej uczniowie są przed nim przestrzegani i jest ku temu ważny powód. Według informacji podanych w kryterium oceniania Centralnej Komisji Edukacyjnej błąd kardynalny to "błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający, oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego". Co to oznacza w praktyce? Błąd kardynalny jest rażącą pomyłką w informacjach na temat obowiązkowej lektury. Zalicza się do niego m.in. przypisanie utworu do innego autora lub pomylenie głównych bohaterów. Przykładowo błędem kardynalnym będzie:

  • stwierdzenie, że Juliusz Słowacki napisał "Lalkę",
  • wymienienie Izabeli Łęckiej jako głównej bohaterki "Wesela",
  • stwierdzenie, że Adam Mickiewicz tworzył w średniowieczu.

Błąd kardynalny — konsekwencje. Co zrobić, gdy matura jest nieważna?

Nie bez powodu nauczyciele przestrzegają uczniów przed tym błędem. Taka pomyłka skutkuje otrzymaniem 0 punktów za pracę pisemną. Oznacza to, że osoby, które napiszą maturę w Formule 2015 będą musiały poprawić cały egzamin, a uczniowie piszący w Formule 2023 nie otrzymają dobrego wyniku, jeśli reszta zadań została wypełniona bezbłędnie. Warto jednak pamiętać, że błąd kardynalny odnosi się tylko do lektur obowiązkowych, czyli tzw, "z gwiazdką". Jeśli maturzysta nie będzie pewien autora czy faktu z książki, do której chce się odwołać, lepiej nie pisać o tym wcale, by uniknąć błędu.

Piszesz w tym roku maturę? Sprawdź inne podobne artykuły:

Harmonogram matur 2023. Kiedy uczniowie napiszą egzaminy?
Te przybory trzeba i można zabrać ze sobą na egzamin
Ubranie na maturę 2023. Nie musisz iść w garniturze, ale unikaj wpadek

Więcej o: