Każdy właściciel kota powinien to wiedzieć. Na tyle godzin można zostawić pupila bez opieki

Wielu właścicieli kotów zastanawia się, na jak długo można zostawić pupila samego w domu. Jest to złożone pytanie i odpowiedź może się różnić w zależności od tego, jaki jest nasz mruczek. Wiemy, jaka jest górna granica zostawiania go samego bez opieki oraz jakie są objawy osamotnienia.

Niektóre koty lubią spędzać czas w samotności, jednak część mruczków źle znosi rozłąkę z właścicielem. Na jak długo można zostawić puszka samego w domu? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Koty przyzwyczajają się do rutyny. Objawy zbyt długiej izolacji u kota

Na szczęście zostawianie kota samego w domu nie jest niczym złym, jednak to opiekun najlepiej zna swojego pupila i wie jaki czas w samotności jest optymalny dla mruczka. Niektórzy są przekonani, że ich puszek nawet nie zauważa, że wyszli z domu. To jednak nie jest prawda. Koty są niezwykle spostrzegawcze i przywiązują dużą wagę do rutyny. Co oznacza, że jeśli nieobecność w domu się w nią wpisuje, kotu nie powinno to przeszkadzać. Te zwierzęta nie ma nic przeciwko chwili samotności, więc nie muszą nami targać wyrzuty sumienia przy każdym wyjściu do pracy. Jak jednak donosi portal koty.pl, nie oznacza to, że nie powinniśmy stawiać granic w pozostawianiu kota samego w domu. Każda nieobecność, która nie jest rutyną, może okazać się niezwykle niekomfortowa dla naszego mruczka. Zbyt długa izolacja może mieć na niego bardzo zły wpływ. Powinniśmy wtedy wypatrywać niepokojących sygnałów jak brak chęci do jedzenia i picia oraz zachowania, wskazujące na chęć wydostania się z pomieszczenia. Innymi objawami doskwierającej samotności są lęki i problemy z zachowaniem, które u każdego kota objawiać się mogą inaczej.

Na jak długo można zostawić mruczka samego w domu. Istnieje górna granica

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, która wyjaśnia, jak długo kot może być sam w domu. Każdy pupil ma swoją osobowość i tożsamość, które sprawiają, że samotność jest indywidualnym uczuciem. Przyjęte jest, że mruczek nie powinien zostawać sam na dłużej niż 24 godziny. Dłuższa nieobecność może spowodować długotrwały stres wywołany odosobnieniem. Ponadto nieczyszczona kuweta może sprawić, że nasz mruczek będzie załatwiał się poza nią. Nigdy nie powinno mieć miejsca zostawianie kota na weekend czy dłużej bez osoby, która by się nim zajęła. Oprócz powodów związanych z obawą o jego zdrowie dochodzi do tego również nuda i strach mruczka, które mogą skutkować zniszczeniem mieszkania. Najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie zaufanej osoby o opiekę nad naszym pupilem podczas naszej nieobecności. Nie powinno się jednak przeprowadzać kota na krótki okres czasu, ponieważ zmiana otoczenia może być dla niego bardzo drastyczna i skutkować niepotrzebnym stresem. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA