Po tym poznasz, że twój pies lub kot doznał udaru słonecznego. Te sygnały powinny cię zaniepokoić

Czym objawia się udar cieplny u zwierząt domowych? Ta wiedza może okazać się wyjątkowo przydatna, szczególnie podczas upałów, które aktualnie nawiedzają nasz kraj. Znaczny wzrost temperatury ciała pupila jest dla niego bardzo niebezpieczny i może doprowadzić do ogromnych zmian w organizmie.

Udar może dotyczyć także zwierząt domowych, takich jak pies czy kot. Choć częstotliwość ich występowania u pupili jest znaczni niższa niż u człowieka, to wciąż przybywa tego typu przypadków. Jakie są przyczyny i objawy udaru u domowych czworonogów? Pamiętając o kilku ważnych aspektach, możesz nawet temu zapobiec. 

Zobacz wideo Jakie są objawy udaru, jak go rozpoznać i pomóc?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak rozpoznać udar u psa? Jeżeli to zaobserwujesz, natychmiast zabierz go do weterynarza 

Przegrzewanie się zwierząt jest niezwykle niebezpieczne, gdyż istnieje wtedy ryzyko wystąpienia hipertermia, czyli nagłego podniesienia temperatury ciała pupila. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można odróżnić udar cieplny od gorączki, która jest znacznie mniejszym zagrożeniem. W przypadku czworonogów hipertermia jest zawsze stanem zagrożenia życia, dlatego tak istotna jest szybka reakcja. Należy pamiętać, że zanim dojdzie do udaru, nasz czworonóg zaczyna się przegrzewać, a wtedy można zaobserwować takie objawy, jak: 

  • nieregularny i płytki oddech, 
  • gwałtowne i nadmierne ziajanie, 
  • szybkie bicie serca,
  • próba chłodzenia ciała i układanie się w nienaturalny sposób.

W późniejszej fazie może wystąpić także ślinotok, biegunka wymioty oraz wysoka temperatura ciała (40 - 43 stopnie Celsjusza), a w końcowej fazie nawet napady padaczkowe i utrata przytomności. Częstą przyczyną udarów u psa jest pozostawienie go w gorącym aucie, nadmierne spacery podczas upałów, zbyt ciasny kaganiec uniemożliwiający oddychanie oraz podeszły wiek zwierzęcia powodujący problemy z termoregulacją. 

Udar u zwierzęcia domowego: jak mu pomóc? Tutaj liczy się każda minuta 

W związku z tym, że zmiany w organizmie zachodzą szybko, najważniejsza jest natychmiastowa reakcja. Gdy zauważysz niepokojące objawy u psa lub kota, powinieneś przenieść go w stosunkowo chłodne i komfortowe miejsce oraz oczyścić jego pysk (ze śliny lub wymiocin) i wyjąć języka na zewnątrz, tak aby pupil się nim nie zadławił. Możesz również schłodzić głowę i pachwiny zwilżonym ręcznikiem. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest szybki kontakt z lekarzem weterynarii, któremu właściciel powinien przekazać wszystkie niezbędne informacje, dotyczące zażywanych przez zwierzę leków oraz tego, co robiło przed wystąpieniem objawów. Specjalista w sposób bezpieczny obniży temperaturę ciała pupila oraz skontroluje jego stan zdrowia, gdyż skutki hipertermia niekiedy objawiają się dopiero po kilku dniach. 

Więcej o: