Kiedy jest równonoc jesienna i co oznacza? Wiele osób nie ma o tym pojęcia, lecz dla naszych przodków był to jeden z najważniejszych dni w roku. Co wtedy robili - jakie mieli tradycje i zwyczaje? Niektóre z nich mogą was zaskoczyć. Dziś wygląda to zupełnie inaczej.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Równonoc jesienna w tym roku przypada na 23 września i to właśnie wtedy rozpocznie się astronomiczna jesień - a co to oznacza? Tego dnia równonoc zbiegnie się z datą pierwszego dnia jesieni kalendarzowej i wszystkie tzw. jesieniary już bez krzywych spojrzeń na ulicy będą mogły paradować w płaszczach i swetrach. Oczywiście nie chodzi tylko o to, ponieważ równonoc sama w sobie to zrównanie dnia z nocą, czyli chwila, gdy Słońce znajduje się w jednym z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. Celebrowanie równonocy jesiennej dawniej odgrywało bardzo ważną rolę, m.in. dla Słowian - co wtedy robili? Oto najpopularniejsze zwyczaje i tradycje naszych przodków.
Równonoc dla naszych przodków była ważnym wydarzeniem. Jak przygotowywali się do tego dnia oraz w jaki sposób świętowali? Dawniej kluczową rolę w życiu Słowian odgrywała natura i to właśnie na niej głównie się skupiali. Składali ofiary bóstwom urodzaju - Mokoszy, Welesowi czy Świętowitowi. Dla bóstw urodzaju palili ogniska, wokół których tańczyli, tworzyli wianki oraz piekli kołacze. Podczas celebracji wiele osób wróżyło i stawiało przepowiednie innym na następną część roku. Takie wydarzenie miało na celu zakończyć i podsumować pewien okres w roku - a czy dziś nadal jest to tak hucznie świętowane?
Oczywiście, że nie aż tak jak dawniej, jednak nie zanikło to całkowicie. Całość uległa przekształceniu, dopasowując się do współczesnych czasów. Wiele osób świętuje ten dzień poprzez stosowanie rytuałów oczyszczających, które polegają np. na okadzaniu domu palo santo czy szałwią. Zdarza się, że organizowane są także wycieczki do lasu czy trenowana jest joga. Dziś każdy może świętować taki dzień jak chce - nie ma tak naprawdę co do tego zasad.