Całkiem sporo właścicieli czworonogów decyduje się na posiadanie więcej niż jednego pupila. Do takiego rozwiązania często zachęcają też np. schroniska. Nie chodzi przy tym jednak wcale tylko o "pozbycie się" zwierząt. Drugi pies czy kot w domu skutecznie zapobiegnie nudzie, zmniejszy też ryzyko lęku separacyjnego. Niestety futrzanego kompana kiedyś zabraknie, a doświadczenie to będzie trudne zarówno dla opiekunów, jak i pozostającego przy życiu zwierzaka.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Historia Harry'ego i George'a poruszyła internautów we wrześniu 2019 roku i choć oryginalny post opublikowany na platformie X (wówczas Twitter) nie jest już publicznie dostępny, to zachował się on na różnych portalach, m.in. The Dodo. Caitlin Wynne była właścicielką dwóch psów rasy Shih Tzu. Młodszy Harry dołączył do rodziny, gdy George miał już siedem lat i zdawał się potrzebować przyjaciela. Między psiakami szybko nawiązała się więź i stały się one niemal nierozłączne. Sytuacja skomplikowała się przez diagnozę ostrej niewydolności nerek u 15-letniego George'a. Leczenie nie przyniosło niestety rezultatów, więc opiekunowie podjęli trudną decyzję o eutanazji psa.
W noc przed uśpieniem George'a spałam na sofie, żeby dotrzymać mu towarzystwa, a Harry chodził po pokoju i skomlał. Nie spał całą noc, jakby wiedział, że coś jest nie tak
- wspominała Caitlin w rozmowie z The Dodo. Harry był u boku swojego przyjaciela do samego końca. Co więcej, jego żałoba trwała dłużej, niż początkowo wydawało się właścicielom.
Dość często śpi na podłodze obok legowiska, ale nie zdawałam sobie sprawy dlaczego, dopóki nie spojrzałam na ich zdjęcia sprzed roku
- wyznała kobieta. Okazuje się, że dwa Shih Tzu dzielił ze sobą posłanie aż do czasu, gdy George zachorował. Wtedy to właśnie Harry zaczął spać na podłodze, aby jego towarzysz miał więcej miejsca. Najwyraźniej nawet po roku nie stracił nadziei, że George może powrócić i zająć swoje dawne miejsce.
Co należy robić w podobnych sytuacjach? Portal Proud Dog Mom wyróżnił kilka obszarów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli nasz pupil zmaga się ze stratą przyjaciela. Przede wszystkim ogromną rolę odgrywa rutyna. Postarajmy się zachować tę samą porę spacerów czy posiłków. Jedzenie spożywane przez czworonoga warto też kontrolować, ponieważ żałoba może wiązać się z brakiem apetytu. Dobrze jest również starać się odwrócić uwagę psa od smutku. Zapewnienie mu ruchu wpłynie korzystnie na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Doskonałym pomysłem może być także zaproszenie w odwiedziny rodziny czy przyjaciół, którzy staną się dodatkowym bodźcem rozpraszającym, a zarazem źródłem czułości.