Schronisko dla zwierząt to ponure i dość przytłaczające miejsce, o czym musisz wiedzieć, jeśli się tam wybierasz. Niestety, ale nie każdy zwierzak miał szczęście i znalazł kochającą rodzinę oraz ciepły dom. Żyjąc w kojcach za kratkami, pupile codziennie marzą o opuszczeniu tego miejsca. Właśnie dlatego, gdy ktoś odwiedza schronisko, psy w szczególności obserwują gości i niekiedy nadto reagują na zachowanie ludzi. Warto więc wiedzieć, jakich zachowań unikać przy psach w schroniskach.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Polsce istnieje kilkaset schronisk dla zwierząt. To dom dla porzuconych stworzeń, które czasami przeszły piekło, co niemalże można wyczytać z ich oczu. Są osoby, które kochają zwierzęta i decydują się na wolontariat w takich miejscach. Zazwyczaj mają już pewną wiedzę, której zwykłemu odwiedzającemu brak i są świadomi, czego nie wolno robić przy zwierzętach.
Ku zdziwieniu wielu osób, odwiedzenie schroniska nie jest dobrym pomysłem dla każdego - dlaczego? Jeśli jesteś osobą wrażliwą na krzywdę innych, a w szczególności zwierząt, widok ten, może cię bardzo dotknąć. Oczywiście nie twierdzimy, że nie możesz się tam udać, jednak jeśli się zdecydujesz, pamiętaj o kilku zasadach, które są bardzo ważne.
Jak wiadomo, emocje innych osób potrafią niekiedy jakoby przenieść się na nas samych. Co ciekawe, sytuacja podobnie wygląda w przypadku psów, które czują naprawdę dużo i są w stanie nawet po mimice czy gestach zdefiniować ludzkie zachowanie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby podczas pobytu w schronisku nie pokazywać nazbyt smutku, szczęścia czy złości. W szczególności starajmy się unikać tych negatywnych emocji, ponieważ takie psy miały ich już za dużo w swoim życiu.
Przemieszczanie się po terenie schroniska to także ważna kwestia - nie biegaj, lecz chodź spokojnie. W przeciwnym razie psy zostaną pobudzone, zaczną szczekać i mogą nawet gryźć się nawzajem, aby uspokoić swoje emocje. Wolontariusze bardzo często tłumaczą odwiedzającym, aby nie dokarmiać psów - te mają co jeść, lecz niektóre po prostu wyglądają na wychudzone lub chorują. Gdy otrzymają inny pokarm, może ich uczulić i wpłynąć na zdrowie zwierzęcia. Kolejnym często popełnianym błędem jest wkładanie rąk do kojców i głaskanie czworonogów. Jeśli więc pracownik nie wyraził na to zgody, lepiej nie ryzykuj.