10 cech złego człowieka. Po tych zachowaniach go rozpoznasz. Za wszystkim stoi wysoki poziom D

Jak rozpoznać złego człowieka? Odpowiedź na to pytanie chce znać wiele z nas. Psychologowie od lat prowadzą badania, które mają nam w tym pomóc. Ostatnie ustalenia wskazały, że złe osoby łączy Mroczny Czynnik Osobowości. Czym jest i jak zidentyfikować osobę, która go ma?

W mediach coraz częściej mówi się o zdrowiu psychicznym, a tematy związane z psychologią fascynują wiele osób. Jednym z zagadnień, które szczególnie wzbudzają w nas ciekawość dotyczy tego, w jaki sposób rozpoznać osobę, która może mieć na nas negatywny wpływ, i wciągnąć nas w trudną, a niekiedy przemocową relację. 

Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?

Po czym poznać, że ktoś jest złym człowiekiem? Badacze zgłębiają ten temat od lat

Psychologowie od lat zajmują się zrozumieniem osób, które często i bez skrupułów krzywdzą i wykorzystują innych, są nieuczciwe, manipulują, postępują nieetycznie oraz niemoralnie. Jak czytamy w artykule opublikowanym na stronie psychologytoday.com, już w latach 50. ubiegłego wieku naukowcy rozpoczęli badania nad "ciemnymi" cechami osobowości. Udało im się wówczas ustalić, że tylko niektóre osoby są predestynowane do wykazywania zachowań, które ranią innych. Wskazano także cechy łączące się ze szkodliwymi zachowaniami. 

Na przykład wzorce nieetycznego, aspołecznego zachowania mogą wynikać z niskiej empatii, manipulacji, moralnego uwstecznienia, narcystycznych postępowań, impulsywności i wielu innych mrocznych cech.

- czytamy w artykule. W dalszym ciągu badacze starają się zgłębić to zagadnienie. W ostatnim czasie europejscy psychologowie zakończyli program badań, który wskazał, że mimo różnic wszystkie  aspołeczne cechy mają punkt wspólny, który nazwano Mrocznym Czynnikiem Osobowości, w skrócie D. 

Jak zachowuje się osoba zła? Psychologowie odkryli, że mają wysoki poziom D. Czym jest?

Na stronie dotyczącej Mrocznego Czynnika Osobowości, stworzonej przez badaczy zajmujących się tym zagadnieniem, czytamy, że D to ogólna tendencja do bezwzględnego realizowania własnych potrzeb kosztem innych osób a nawet w celu wyrządzenia im krzywdy. Jednocześnie jednostka z wysokim poziomem D ma silne przekonania, które usprawiedliwiają jej działania i zapobiega pojawieniu się u niej poczucia winy czy wstydu.

Na przykład D może być widoczne w narcyzmie i/lub psychopatii, ale także w innych specyficznych cechach, takich jak amoralność, egoizm, chciwość, makiawelizm, psychopatia, sadyzm lub złośliwość, a także w dowolnej ich kombinacji. Zatem zamiast mówić, że dana osoba jest amoralnym, egoistycznym, narcystycznym psychopatą, który samolubnie postępuje zgodnie ze swoimi własnymi interesami i w ten sposób angażuje się w sadystyczne i złośliwe zachowania, można po prostu powiedzieć, że jednostka ta wykazuje wysoki poziom D. 

- tłumaczą naukowcy. Psychologowie udostępnili na swojej stronie test. Rozwiązując go, sprawdzimy wysokość naszego poziomu D. A w jaki sposób możemy rozpoznać osoby, które posiadają wysoki poziom D? Na te cechy musimy zwracać uwagę.

Jakie są toksyczne cechy? Tak zachowują się osoby z Mrocznym Czynnikiem Osobowości

Osoby mające Mroczny Czynnik Osobowości zazwyczaj dobrze się kamuflują, żeby inni nie byli w stanie szybko zorientować się, że posłużą im wyłącznie do osiągnięcia wyznaczonych celów. Jednak pojawiają się symptomy, które wskażą nam, że mamy do czynienia z kimś z wysokim poziomem D. Mogą to zdradzić następujące zachowania:

  • częste kłamstwa,
  • brak empatii,
  • korzystanie z taktyk manipulacji,
  • impulsywność,
  • brak autorefleksji i troski o konsekwencje ich postępowania,
  • ukazywanie się jako człowiek sukcesu,
  • skrajny egocentryzm,
  • wykorzystywanie wszelkich sytuacji, nawet tych nieetycznych do osiągnięcia celu,
  • złe traktowanie innych osób m.in. zdradzanie partnera,
  • wyrządzanie krzywdy innym osób bez okazywania wyrzutów sumienia czy współczucia. 

Niestety na naszej drodze nie raz stanie osoba mająca Mroczny Czynnik Osobowości, dlatego warto wiedzieć, jak postępować w relacji z nią. Wskazówkami podzielił się portal choosingtherapy.com. Najlepszą dla nas obroną będzie zachowanie dystansu, aby nie doprowadzić do głębszej relacji (warto pamiętać, że "zła persona" z początku może nie ujawniać swoich prawdziwych intencji, aby uśpić naszą czujność). Musimy być także stale gotowi na sztuczki takiej osoby i zwracać uwagę na nasze uczucia, a także czy granice, które wyznaczmynie są przekraczane. Nie powinno się także otwierać przed taką osobą. Szybko może wykorzystać wszystkie informacje przeciwko nam. Pamiętajmy, że w otoczeniu człowieka z wysokim poziomem D nie znajdujemy się tylko my. Dobrze jest okazać wsparcie osobie, która padła jej ofiarą. 

Jesteś świadkiem przemocy lub masz podejrzenia, że komuś dzieje się krzywda?

Osoby, które mieszkają w sąsiedztwie osób, które podejrzewają o stosowanie przemocy, powinny pomóc potencjalnym ofiarom na kilka sposobów. Warto reagować zwłaszcza wtedy, gdy: słyszysz awantury, krzyki, płacz lub nietypowe hałasy. 

Świadkowie przemocy mogą porozmawiać z osobą krzywdzoną i zaoferować jej pomoc lub bezpośrednio zgłosić swoje podejrzenia na policję, do Ośrodka Pomocy Społecznej lub na "Niebieską Linię", dzwoniąc pod numer 800 12 00 02. Warto pamiętać, że osoba krzywdzona często kryje sprawcę ze wstydu lub strachu - to jednak nie powinno zniechęcać do działania. 

"Namawiamy do przyjrzenia się takim sytuacjom i udzielenia pomocy w celu przerwania przemocy. Weźmiesz wtedy udział w bardzo ważnym etapie przeciwdziałania przemocy - w interwencji. Twoja interwencja może zapoczątkować proces wychodzenia z przemocy osoby pokrzywdzonej, ale przede wszystkim może pomóc zapewnić jej bezpieczeństwo" - apeluje "Niebieska Linia".

Więcej o:
Copyright © Agora SA