Psychoterapeutka powiedziała, jak rozpoznać narcyza. "Ta taktyka ma sprawić, że poczujesz głęboką więź"

Randkowanie to dla wielu osób ekscytujące przeżycie. Niestety spotkanie księżniczki czy księcia z bajki nie jest prostym zadaniem. Zazwyczaj musimy poznać wiele osób, aby znaleźć "drugą połówkę". Podczas poszukiwań miłości życia na naszej drodze może stanąć narcyz. Jak rozpoznać taką osobę? Wskazówek udzieliła psychoterapeutka dr Alina Kastner.

Austriacka psychoterapeutka dr Alina Kastner specjalizuje się w terapii par oraz przemocy narcystycznej. Kobieta pomaga swoim pacjentom nie tylko w gabinecie, ale też dzieli się swoją wiedzą na TikToku. Jej profil obserwuje 68 tysięcy użytkowników. Z kolei krótkie wideo: "Czy byłeś kiedyś na randce z narcyzem" stało się viralem. Obejrzało je 2,4 miliona osób. Jak widać, zagadnienie dotyczące narcyzmu jest dla wielu interesujące, dlatego też "Newsweek" postanowił porozmawiać z ekspertką i zgłębić ten temat. Terapeutka w wywiadzie zwróciła uwagę na pierwsze sygnały wskazujące, że spotkaliśmy narcyza. Podkreśla, jak ważne jest danie sobie czasu na stopniowe poznawanie nowej osoby. "Może to pomóc uchronić się przed wpadnięciem w manipulację lub pułapkę narcystycznej osoby" - podkreśla Kastner w wywiadzie dla Newsweeka.

Nasze społeczeństwo opiera się na wierze w hollywoodzkie historie miłosne. Chcemy wierzyć, że jesteśmy jedyną szczęśliwą osobą, która znalazła 'miłość od pierwszego wejrzenia', ale najpierw musimy ustalić zdrowe granice

- dodała ekspertka. A jakie cechy przejawia narcyz? 

Zobacz wideo Maryla Rodowicz opowiada swoją najbardziej romantyczną historię w życiu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak poznać, że ktoś jest narcyzem? Lepiej nie wikłać się w relację z taką osobą 

Osobowość narcystyczna jest zaburzeniem osobowości, które daje o sobie znać w okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Narcyzów charakteryzuje nieuzasadnione oraz nieadekwatnie wysokie poczucie własnej wartości, a także brak empatii oraz potrzeba bycia podziwianym. Osoby dotknięte tym zaburzeniem cały czas oczekują podziwu, dlatego też ciągle poszukują nowych "miłości". Ich ofiarą zazwyczaj padają łatwowierne osoby wierzące w miłość od pierwszego wejrzenia. Alina Kastner twierdzi, że dotknięci osobowością narcystyczną (niepodejmujący leczenia opartego na terapii) mogą spowodować spore spustoszenia w życiu innych osób. W związku z tym ekspertka postanowiła wskazać, jakie sygnały ostrzegawcze wysyła nam narcyz. 

Zachowanie narcyza. Po tym go rozpoznasz. Te sygnały powinny wzbudzić w nas czujność

Na liście tzw. czerwonych flag pojawiło się "bombardowanie miłością", rozumiane jako szybki i bardzo intensywny przejaw uczuć oraz komplementów. Choć wiele osób może odebrać to jako przejaw dużego zainteresowania, to prawda często bywa całkiem inna. 

Narcyz może zasypywać Cię komplementami, pomysłami na wspólną przyszłość i nadmierną uwagą na pierwszej randce. Może to wywołać poczucie euforii i sprawić, że poczujesz się wyjątkowo, ale często jest to taktyka manipulacji, która pozwala szybko nawiązać silną więź emocjonalną

- przestrzega dr Kastner. Innym chwytem narcyzów jest nazwanie nowo poznanej osoby "bratnią duszą". Ma to sprawić, że adorowana błyskawicznie poczuje przywiązanie i będzie miała wrażenie, że nie stworzy tak bliskiej więzi z innymi.

Tak, ta taktyka ma sprawić, że poczujesz głęboką więź, ale często jest nieszczera. Narcyzi potrafią odzwierciedlać Twoje pragnienia i prezentować się dokładnie tak, jak chcesz od partnera, nawet jeśli nie jest to szczere

- zauważa psychoterapeutka. Eksperta wyjaśniła także, że narcyz prowadzi do tego, aby jego ofiara przeżywała "uczuciowy rollercoaster". Raz czuje, że jest w centrum zainteresowania, by po chwili borykać się z niepewnością co do danej relacji, a to może prowadzi do uzależnienia od drugiej osoby. Dr Kastner zwraca uwagę na zawrotne tempo rozwijania się związku. Ma to spowodować, że trudniej będzie się nam wycofać z takiej relacji. Zdaniem psychoterapeutki, aby nie uwikłać się w związek z narcyzem, należy "zachować czujność" i zwracać uwagę na sygnały, które zostały opisane powyżej. Podkreśla przy tym, że jeśli coś wydaje się nam zbyt piękne, aby było prawdziwe, to powinien być to dla nas sygnał, żeby przyjrzeć się relacji z dystansu. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.