Podchwytliwa zagadka matematyczna dla najlepszych. Niewielu osobom udało się ją prawidłowo rozwiązać

Zagadki i łamigłówki matematyczne w ostatnim czasie robią w internecie nie lada furorę. Wiele osób chce się w nich sprawdzić, ale nierzadko, choć zadania wydają proste, to potrafią przysporzyć niemałych kłopotów. Zazwyczaj cała tajemnica prawidłowego rozwiązania tkwi w tym jednym sposobie.

Zagadki oraz łamigłówki z różnymi matematycznymi równaniami stały się wyjątkowo popularne. Niektóre z nich, choć pozornie zdają się być banalnie proste, to potrafią przysporzyć nie lada problemów w rozwiązaniu. Tak jest w przypadku tego zadania. Mało komu udało się znaleźć poprawną odpowiedź. Na szczęście istnieje pewien sposób, który może to ułatwić.

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Ta matematyczna zagadka tylko wydaje się prosta. Nawet zapaleni fani łamigłówek mają problem

Zagadki matematyczne potrafią być prawdziwym wyzwaniem nawet dla tych, którzy uważają się za prawdziwych mistrzów w tej dziedzinie. Dla zabawy i sprawdzenia własnych umiejętności nawet osoby, które nie przepadały w szkole za tym przedmiotem, sięgają po trudne, niekiedy wręcz podchwytliwe równania. Z pewnością miłośnikom zagadek przypadnie go gustu poniższe równanie. Jednak do rozwiązania go potrzeba czegoś więcej niż podstawowa wiedza.

15 - (21 + 9) : 10 = ?

Jeśli zapomnimy o pewnej istotnej zasadzie, możemy mieć niemałą trudność z wyznaczeniem prawidłowego wyniku. Chodzi o niezwykle ważną kolejność wykonywania działań. Największa trudność tkwi w tym, co wykonujemy po nawiasie. Pamiętajmy bowiem, że jako pierwsze działanie zawsze będzie liczone to, które zostało zamknięte w nawiasie. Następnie nie przechodzimy do liczenia od lewej do prawej, a zajmujemy się kolejno: mnożeniem i dzieleniem, a dopiero później dodawaniem i odejmowaniem. Jak zatem będzie wyglądał prawidłowy wynik podchwytliwego równania?

Rozwiązanie zagadki matematycznej. Całość opiera się na prawidłowej kolejności działań

Zgodnie z powyższymi zasadami najpierw musimy wykonać działanie w nawiasie, a więc dodać do siebie 21 i 9, co daje nam okrągłe 30. Teraz przechodzimy do obliczenia reszty działania, które wygląda tak: 15 - 30 : 10 = ? Pamiętając o prawidłowej kolejności wykonywania działań, wiemy już, że powinniśmy najpierw zająć się dzieleniem. 30 : 10 = 3. Pozostaje nam więc już tylko odjąć pozostałe liczby. 15 - 3 = 12. To jest nasz końcowy, prawidłowy wynik. Zgodnie z tym, całość powinna wyglądać następująco: 15 - (21 + 9) : 10 = 15 - 30 : 10 = 15 - 3 = 12. Jak więc widzimy, prawidłowe rozwiązanie wymagało nieco myślenia, ale z odpowiednim podejściem udało się je rozwiązać. Wciąż jednak ogromna liczba osób zapomina o zasadach kolejności wykonywania działań, które w tym przypadku są niezbędne do uzyskania prawidłowego rozwiązania. Jeśli zatem udało ci się już na początku podać prawidłowy wynik bez czytania naszych podpowiedzi, możesz spokojnie sobie pogratulować, a jeśli masz taką ochotę, to również podjąć się kolejnego wyzwania

Więcej o:
Copyright © Agora SA