Jadowite węże w Polsce. Żmije budzą się na wiosnę. Już za niedługo będzie można spotkać je na spacerze

Jadowite węże w Polsce są powszechnie znane. Czy trzeba się ich obawiać? Na terenie naszego kraju występują jedynie cztery gatunki węży i tylko jeden z nich jest jadowity. Przyjrzyj się ich charakterystyce, aby wiedzieć, po czym rozpoznać jadowitą żmiję zygzakowatą.

Jakie węże występują w Polsce? Gatunki niejadowite

Wyróżniamy trzy rodzaje węży w Polsce, które nie są jadowite. Należy też wiedzieć, że wszystkie z nich są objęte ochroną. Węże nie są niebezpieczne i raczej unikają człowieka, dlatego, gdy spotkasz któregoś z nich na swojej drodze, nie drażnij go i zapewnij mu spokój.

Niejadowite gatunki węży, żyjące w Polsce, to:

Wąż Eskulapa (Zamenis longissimus)

Wąż Eskulapa
Wąż Eskulapa Autorstwa Patrick JEAN / muséum d'histoire naturelle de Nantes'. - http://www.museum.nantes.fr/pages/07-actioneducative/banque_herpeto.htm, Copyrighted free use, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29613

Wąż Eskulapa to największy z węży, którego można spotkać w naszym kraju. Gatunek ten osiąga do nawet dwóch metrów. Rozpoznasz go po grzbiecie w kolorze jasnego brązu lub oliwkowego brązu i jasnym podbrzuszu (czasem przyozdabiają je blade plamki). Wąż ten posiada silne, smukłe ciało i owalną głowę. Jeśli uda Ci się go spotkać, będziesz prawdziwym szczęściarzem, gdyż gatunek ten jest w Polsce bardzo rzadki i występuje jedynie w Bieszczadach.

Gniewosz plamisty (Coronella austriaca)

Gniewosz plamisty
Gniewosz plamisty Autorstwa Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4668766

Kolejnym przedstawicielem niejadowitych węży, którego można spotkać na terenie Polski, jest gniewosz plamisty. Gatunek osiąga do 90 cm długości, a jego trójkątną głowę zdobi ciemna plama w sercowatym kształcie. Wąż ten bywa często mylony ze żmiją zygzakowatą ze względu na podobne ubarwienie. Od jadowitego gatunku odróżnia go jednak kropkowany wzór na bokach, który z daleka może przypominać charakterystyczny zygzak, zdobiący żmiję zygzakowatą. Gniewosz plamisty posiada ponadto okrągłe źrenice, natomiast żmija zygzakowata ma pionowe źrenice.

Zaskroniec (Natrix natrix)

Zaskroniec
Zaskroniec Autorstwa xulescu_g - Natrix natrix, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65853850

Zaskroniec, nazywany również czarnym wężem, może osiągać do 1,5 metra w przypadku samicy i 1 metra u samców. Jego ciało odznacza się czarnym bądź oliwkowym kolorem z wyraźnie jaśniejszym podbrzuszem. Cechą charakterystyczną tego niejadowitego gatunku są wyraźne, żółte plamki, zlokalizowane w tylnej części głowy, tuż za skroniami.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Węże jadowite w Polsce: żmija zygzakowata

Jedyny jadowity wąż, występujący w Polsce, to elegancka żmija zygzakowata (Vipera berus). Piękny gad jest spotykany na całym obszarze naszego kraju, jednak miejscami, które preferuje, są przede wszystkim: torfowiska, zarośla i gęste trawy, polne drogi, skały i skalne szczeliny, norki gryzoni, łąki, obrzeża lasów.

żmija zygzakowata
żmija zygzakowata Autorstwa Benny Trapp - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12570624

Wąż ten osiąga do 80 cm długości, a jego cechą charakterystyczną jest ciemny zygzak na grzbiecie (trudno jednak dostrzec go w przypadku melanistycznej odmiany tego gada). Występuje w trzech odmianach kolorystycznych – szarej, brązowej, a także, jednak rzadko, czarnej. Żmija zygzakowata wyróżnia się pionowymi źrenicami.

Węże w Polsce: co zrobić w przypadku ukąszenia         

Żmija zygzakowata nie szuka okazji do konfrontacji z człowiekiem, a wystraszona syczy, dając sygnały ostrzegawcze. Należy do zwierząt płochliwych, które unikają ludzi. Do ukąszeń tego węża dochodzi rzadko, najczęściej podczas przypadkowego nadepnięcia na węża. By uniknąć ukąszenia przez żmiję zygzakowatą, pamiętaj zawsze o tym, by nie prowokować jej do ataku. Kiedy ją spotkasz, po prostu zejdź jej z drogi.

Warto jednak wiedzieć, jak należy postępować w przypadku ukąszenia żmii. Pierwszą sprawą, o której trzeba pamiętać, jest unieruchomienie pokąsanej kończyny. Kolejny krok to wezwanie pomocy medycznej i założenie jałowego opatrunku w miejsce ukąszenia. Oczekując na przybycie ratowników, należy ponadto zachować spokój.

Zobacz też: Najinteligentniejsze zwierzęta na świecie. Pierwsze miejsce ma najwięcej cech wspólnych z Homo sapiens

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.