W tym roku rezurekcja odbędzie się o innej godzinie. Katolicy nie pośpią. Będą musieli wstać wcześniej

Lada moment w naszym życiu zajdzie pewna zmiana, którą kojarzy niemalże każdy z nas. Mowa oczywiście o przestawianiu zegarków z czasu zimowego na letni. W tym roku data zmiany czasu wypada w wyjątkowym terminie. Zbiegnie się z ważnym dla katolików świętem.

Przestawianie zegarków to od lat sprawa, która wywołuje sporo kontrowersji. Czy nadejdzie więc moment, w którym pożegnamy ten nietypowy zwyczaj i dołączymy do grona innych państw, które go nie praktykują? Być może, lecz w tym roku, ponownie będziemy musieli pamiętać o tej kwestii. Kiedy jest zmiana czasu 2024? Bądź czujny, tego samego dnia wypada ważne wydarzenie w kościele, którego z pewnością żaden wierny nie chce omijać. 

Zobacz wideo Marta Nowak: Dziwnym wydaje się, że czas pracy pozostaje taki sam, jak sto lat temu

Kiedy jest zmiana czasu na letni? Tego dnia pamiętaj o przestawieniu zegarka

Wiosna tuż-tuż, a to oznacza, że zza chmur coraz częściej będzie wyłaniać się słońce, którego w ostatnich miesiącach było zdecydowanie za mało. Lada moment coraz później zacznie robić się ciemno, więc wieczorne spacery i grille ze znajomymi będą częstą atrakcją. Z pewnością miłośnicy spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu zacierają już ręce na myśl o zmianie czasu, która sprawia, że dzień staje się poniekąd dłuższy. Kiedy więc jest zmiana czasu na letni?

W tym roku zegarki przestawiamy w nocy z 30 na 31 marca, a dokładnie z godziny 2 na 3. Co ciekawe, tegoroczna zmiana czasu wypada w wyjątkowym terminie, ponieważ dokładnie w Wielkanoc. Warto więc przypomnieć bliskim, a w szczególności osobom wierzącym, że rezurekcja w niedzielę rozpocznie się o godzinę wcześniej. Wspomniana procesja w Kościołach katolickich jest ważnym dniem dla wiernych, podczas którego ogłasza się zmartwychwstanie Chrystusa.

Wielu zastanawia się jednak, co z decyzją o zrezygnowaniu ze zmiany czasu. Czy taka w ogóle kiedyś zapadnie?

Zmiana czasu 2024. Kolejny rok, a decyzji o zaprzestaniu przestawiania zegarków brak

Zmiana czasu dawniej miała wpłynąć między innymi na zmniejszenie zużycia energii. Dziś jednak niezależnie od tego i tak równie często korzystamy z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych w domu, więc według wielu osób nie ma to już sensu. Plusem jest faktycznie to, że po zimowej chandrze nagle dni zaczynają być dłuższe i słońce częściej zagląda do naszych mieszkań.

Co ciekawe, w marcu 2021 roku według założeń Komisji Europejskiej mieliśmy po raz ostatni przestawiać zegarki. Oczywiście - jak widać - nie doszło to do skutku, a rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 roku jasno określa, że ze zmianą czasu będziemy musieli "przyjaźnić" się jeszcze przez około pięć lat. Możliwe jednak, że komisja powróci do prac w sprawie zniesienia tego obowiązku, lecz na ten moment nic na to nie wskazuje.

Więcej o:
Copyright © Agora SA